Na današnjem aktualnom satu u Hrvatskom saboru, zastupnik Zoran Gregurović postavio je pitanje potpredsjedniku Vlade i ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću, vezano uz važnost sigurnosti u cestovnom prometu:
'Kakva je trenutna situacija u vezi s aktivnostima nadležnih tijela za povećanje sigurnosti u prometu? Jesu li mjere poput češćih kontrola, video nadzora i radarskih kamera dovele do smanjenja prekršaja kao što su prekoračenje brzine i vožnja pod utjecajem alkohola? Također, kakvi su rezultati zakonskih mjera i edukacijskih kampanja, posebno među mladim vozačima, te koje se mjere poduzimaju za smanjenje nesreća tijekom ljetnih mjeseci? Konačno, kakva je suradnja s drugim institucijama i planiraju li se dodatne zakonske promjene?'
Božinović se osvrnuo na porast gustoće prometa na cestama, ističući da je samo na autocestama promet povećan za 9 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
'Broj registriranih vozila značajno je porastao, u zadnjih deset godina bilježimo povećanje od gotovo 32 %. Također, povećan je i broj vozača - za 1 % više nego prošle godine, odnosno sada imamo oko 2.330.000 vozača u Hrvatskoj. Broj motocikala povećao se za čak 66 %, što sve skupa stvara dodatno opterećenje na našim prometnicama - autocestama, državnim, županijskim i lokalnim cestama', rekao je.
Unatoč ovim izazovima, Božinović je istaknuo da se broj poginulih na cestama smanjuje iz godine u godinu.
'U ovoj godini, nažalost, poginule su 172 osobe, što je 13 osoba manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ono što pokušavamo postići, u suradnji s Ministarstvom prometa, Ministarstvom obrazovanja i Ministarstvom zdravstva, jest veće ulaganje u razvoj prometne kulture. Policijske mjere, preventivne i represivne, dale su rezultate, ali uvijek postoje mogućnosti za dodatne promjene', dodao je.
Naglasio je važnost edukacije mladih u prometu, ističući nedavnu inicijativu.
'Snažno smo krenuli u edukaciju prije početka nove školske godine, organizirali smo sastanke sa svim ravnateljima osnovnih škola. U ovoj školskoj godini, u okviru postojećih predmeta, osnovne škole će izučavati prometne propise, jer ako govorimo o nužnosti promjene prometne kulture, to mora početi od malih nogu. Ako to preskočimo, kasnije je teško nadoknaditi. Naš cilj je u idućoj godini uvesti poseban kolegij o sigurnosti prometa na cestama', kazao je.
Na kraju je istaknuo sveobuhvatan pristup koji uključuje više ključnih aspekata.
'Zajedno s nekoliko ministarstava, temeljem znanstvenih podataka i uz sudjelovanje profesora s Prometnog fakulteta, fokusiramo se na pet ključnih elemenata - izgradnju cesta, izmjene zakona, hitnu medicinsku pomoć, evaluaciju i edukaciju. Pristup koji imamo je sveobuhvatan i donosi rezultate, no u ovom razdoblju edukacija je ključna', zaključio je.