Tvrđava Zadvarje je definitivno oslobođena 1684. godine. Veliki turski napad pretrpjet će ponovo 1685. godine. Višednevna opsada je bila mučna, velika turska vojska je bila utaborena u Radobilji, vjerojatno na potezu Katuni-Šestanovac-Žeževica. Ta bitka je bila toliko važna da je nagnala tadašnjeg splitskog nadbiskupa Cosmija da brodom dođe do Vrulje i tamo sačeka njen ishod pohoda kako bi vijesti što prije javio dalje. U obrani tvrđave se istaknuo njen tadašnji zapovjednik, Splićanin Augustin Tartaglia. On je izveo pravi 'sigetski' proboj iz opkoljene utvrde, potjeravši Turke u panični bijeg.
Cijeli tekst >>> Zadvarje: Pamti se bijeg Turaka od Splićanina Augustina Tartaglie
Središnji i najviši dio tvrđave sagrađen je tijekom 13. i 14. stoljeća kada je u vlasti plemićke obitelji Nelipića, a kasnije i Kosača. Od tog vremena do 18. stoljeća doživljava brojne pregradnje. Imotski je već krajem 15. stoljeća došao pod osmansku vlast kada tvrđava postaje sjedište imotskog kadije - suca a dijelom i civilnog upravitelja šireg područja. Nakon gotovo 230 godina turske vlasti, tvrđava 1715. godine dolazi pod mletačku vlast. Nakon višednevnog bombardiranja i zauzimanja naselja pod utvrdom, Turci su se predali i povukli prema Ljubuškom i Mostaru. Kako je grad oslobođen na blagdan Gospe od Anđela (2. kolovoza), taj se dan danas slavi kao Dan grada Imotskog i jedna od najvećih vjerskih i narodnih svečanosti u Imotskoj krajini.
Cijeli tekst >>> Topana iznad Imotskog: Više od dva stoljeća pod turskom vlašću...
Tvrđava Badnjevice smještena je na zapadnoj strani istoimenog kanjona između Prološca i Ričica, zapadno od Imotskog. Radi se o srednjovjekovnoj tvrđavi nastaloj tijekom 14. i 15. stoljeća koja je bila u upotrebi vjerojatno do kraja 17. i početka 18. stoljeća kada prestaje osmanska vlast na ovim prostorima.
Prvi spomen Prološca (pri tom se misli na ovu utvrdu kao sjedište šireg područja), zabilježen je 1444. godine u povelji kojom aragonski kralj Alfons V. hercegu Stipanu Vukčiću Kosači potvrđuje neke već prije stečene posjede.
Cijeli tekst >>> Badnjevice: Jedna od najljepših srednjovjekovnih tvrđava čija je gradnja bila pravi pothvat
Ispred istočnog bedema nalazi se predtvrđavski prostor branjen niskim zidom iz kojeg se kroz natkriveni prolaz ulazi u dvorište. Tu se nalaze vojnički 'kvartiri', zapovjednikov stan te ostaci crkvice sv. Ante. Na srednjovjekovnu gradnju ukazuje i visoka pravokutna kula na sjevernom bedemu, svojevrsni donžon. Vjerojatno su u njemu kao najsigurnijem mjestu nekada obitavali gospodari Vrgorca.
Osim srednjovjekovnih utvrđenja na ovom prostoru razvio se tijekom 17. i 18. stoljeća jedan poseban oblik stambeno-fortifikacijske arhitekture. Radi se o kućama-kulama koje susrećemo diljem Imotske i Vrgoračke krajine te na prostoru susjedne Radobilje, Poljica, Makarskog primorja Neretve i Hercegovine. To su samostojeće kule najčešće pravokutnog ili kvadratnog tlocrta (iako ima i okruglih), debelih zidova i izvorno pokrivene krovom od kamenih ploča, a danas susrećemo i ravni crijep. Kule imaju dva ili tri kata s drvenim međukatnim konstrukcijama dok zadnji kat može završavati i kamenim ili sedrenim svodom. Kako je to bio običaj i kasnije, na zadnjem katu se nalazila i kuhinja. Ulaz u kule se najčešće nalazio na visini prvog kata, a vjerojatno mu se pristupalo pokretnim drvenim stepenicama. Kasnije su ti ulazi spušteni u prizemlje ili su do ulaza preko manje balature vodile kamene stepenice. Prozora u prvoj fazi gradnje kule nije bilo već su to bile uske puškarnice.
Cijeli tekst >>> Nikad mirno: Kuće u Vrgorcu su služile kao mali fortifikacijski objekti