Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press DOMOVINSKI POKRET 'Pronatalitetne mjere i povratak iseljenika ključ su opstanka hrvatske države'

DOMOVINSKI POKRET 'Pronatalitetne mjere i povratak iseljenika ključ su opstanka hrvatske države'

'Želimo ponuditi model koji upravo daje na važnosti ženi koja je rodila, majci koja želi još roditi i obitelji koja se želi razvijati'

Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić na konferenciji za medije govorili su o novim demografskim mjerama.

Osnivanje Ministarstva demografije i useljeništva kao glavne uporišne točke za hrvatsku državu bio je jedan od glavnih preduvjeta DP-a prilikom pregovaranja o formiranju nove Vlade. Domovinski pokret je na tome inzistirao jer je demografija ključan izazov, ne samo Hrvatske, nego i zapadne civilizacije u cijelosti.

'Kao stranka koja baštini domoljubne vrijednosti, konzervativni svjetonazor i katoličku vjeru, novi život i obitelj smatramo ključnom točkom oko koje se trebamo okupiti jer upravo te vrijednosti jamče opstanak hrvatskog naroda, a stoga smo i preuzeli odgovornost za ovaj resor', poručio je Penava.

Mnogi su u startu bili skeptični i tvrdili da je ovo ministarstvo praktički gurnuto u krilo Domovinskom pokretu jer je nebitno i jer se tu ništa ne može učiniti, no nakon samo pola godine ministar Šipić i Domovinski pokret pokazali su da Ministarstvo demografije i useljeništva itekako ima smisla i da ima potrebnu snagu i kadrove za provođenje toliko iščekivanih promjena.

DP i Ministarstvo uložili su sav svoj politički kapital i doveli do delimitiranja rodiljnih i roditeljskih naknada za drugih šest mjeseci nakon što su to drugi 15-ak godina najavljivali, udvostručili su naknade za novorođeno dijete, a značajno su povisili i naknade za bolovanje tijekom čuvanja trudnoće i bolovanje zbog bolesti djeteta i tako dali majkama i očevima sigurnost.

'Sljedeća faza će biti još puno izazovnija – mijenjati atmosferu u društvu kako bismo stvorili okolnosti koje će mladom čovjeku dati do znanja da je novi život nešto poželjno i ono što ovome društvu treba.

Bitno je pokazati novim generacijama koliko je vrijedno za svakog čovjeka ostvariti se kao roditelj', ističe Penava i dodaje kako tu neće biti dovoljna samo nastojanja Ministarstva demografije i useljeništva ili čak cijele Vlade, nego će trebati sinergija svih društvenih čimbenika, uključujući i medije.

Naglasio je da je kao predsjednik Domovinskog pokreta jako zadovoljan prvim polugodištem rada DP-a u Vladi te da su pokazali da su odgovorna stranka i stabilan partner. Osim ministra Šipića, pohvalio je i potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipa Dabru, koji je u kratkom vremenu uveo reda u sustav poticaja u poljoprivredi koji više ne kasne, zaustavio je pad proizvodnje mlijeka, spasio šećernu industriju od kraha te provodi ambiciozan program za male i srednje proizvođače mesa i mlijeka. Istaknuo je i zasluge ministra gospodarstva Ante Šušnjara, koji se može pohvaliti trenutno najvećim rastom BDP-a u EU-u, pomogao je sačuvati Fortenovu u hrvatskom vlasništvu, a vještim je pregovaranjem državi osigurao i mjesto u Upravi Petrokemije.

Ministar Šipić je istaknuo kako je Ministarstvo formirano prije samo šest mjeseci, a kako je trebalo stvoriti i uvjete za rad ljudima, što su također učinili. Pozicionirali su demografiju kao ključno pitanje, što nitko nije učinio desetljećima.

'Dat ću sve od sebe ne bi li se u četverogodišnjem planu realiziralo više od 2,5 milijarde eura, koliko mislimo kroz nekoliko proračuna uložiti u ovo ključno i nadasve životno pitanje', rekao je i istaknuo da su već pristupili izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koje će ovih dana uputiti Vladi, a koje bi se trebale sredinom siječnja naći pred saborskim zastupnicima.

Ovih mjeseci na raznoraznim konferencijama provlačila se teza da DP i Ministarstvo žele vratiti žene u okvire srednjeg vijeka, što Šipić odgovorno odbacuje, dodajući da žele ponuditi model koji upravo daje na važnosti ženi koja je rodila, majci koja želi još roditi i obitelji koja se želi razvijati.

Važno je da svi resori, ne samo Ministarstvo demografije i useljeništva, daju sve od sebe, a poglavito resori obrazovanja, graditeljstva i socijale, jer ne možemo pričati o demografiji ako ne postoji priuštivo stanovanje i ako mladi ne mogu doći do obiteljskog doma.

Ministar Šipić pozdravio je i najavu Vlade o više od milijardu i dvjesto milijuna eura kako bi do 2030. godine sva djeca imala mjesto u vrtiću, kao i mjere Ministarstva graditeljstva za priuštivo stanovanje.

Na kraju se dotakao migracija i poručio da će Ministarstvo sljedeće godine ponuditi model strategije integracije kako bi svi oni koji žele mogli ostati tu, međutim najvažniji je povratak hrvatskih iseljenika.

'Geopolitička situacija u Europi i svijetu se mijenja iz dana u dan i nije floskula da imamo mnogo upita i mnogo povrataka u domovinu naših ljudi koji su iselili, a mi im moramo omogućiti uvjete za povratak i život u Hrvatskoj', zaključio je.

Vaša reakcija na temu