Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash HND i SNH: Gašenje Al Jazeere Balkans nova je erozija prostora slobode i istine

HND i SNH: Gašenje Al Jazeere Balkans nova je erozija prostora slobode i istine

'Težak udarac cijelom medijskom prostoru'

Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske s velikom zabrinutošću prate vijest o gašenju Al Jazeere Balkans nakon 14 godina djelovanja. 

'Ova odluka nije samo kraj jednog važnog medijskog projekta, nego težak udarac cijelom medijskom prostoru ovog dijela Europe i jasan signal koliko je krhak sustav slobodnog, profesionalnog i neovisnog novinarstva. Al Jazeera Balkans bila je jedan od rijetkih medija koji je građanima pružao kvalitetne, neovisne informacije, istraživačko novinarstvo i regionalnu perspektivu. Zato je njezino gašenje, formalno opravdano poslovnim razlozima, zapravo  demokratski gubitak u društvima gdje je medijski pluralizam slab ili nikakav. Gašenje jedne redakcije dodatna je erozija prostora slobode i istine.

Novinari i novinarke Al Jazeere često su bili među rijetkima koji su imali hrabrosti glasno postavljati neugodna pitanja vlastima, razotkrivati korupciju, govoriti o kriminalu, nepravdi i zloporabama moći. Iza ove odluke ostaje oko 250 kolegica i kolega koji su preko noći ostali bez posla, bez sigurnosti i bez perspektive.

Upozoravamo da se ovakve situacije ne mogu više promatrati kao obične poslovne odluke koje se događaju negdje daleko, bez posljedica. Ovo je udar na radnička prava, na egzistenciju cijelih obitelji, ali i na pravo građana da budu istinito informirani. Nezaštićenost novinara i medijskih radnika nije samo njihov osobni problem, to je izravna prijetnja demokraciji. Svaki izgubljeni profesionalni medij, svaka redakcija koja se zatvori, svaki novinar koji napusti profesiju jer ne može preživjeti, znači manje istine u javnom prostoru i manje slobode za sve nas.

Odgovornost nije samo u Dohi, odgovornost dijele nacionalne vlade, Europska unija, regulatorna tijela, pa i politički akteri, jer upravo svi u nizu moraju se početi ponašati prema medijima i novinarstvu kao prema temeljnim stupovima demokracije.

Zahtijevamo političku volju za donošenje i provedbu zakona koji će štititi medijski pluralizam i neovisnost redakcija, uključujući mehanizme koji će spriječiti iznenadna gašenja medija bez socijalnog i pravnog minimuma zaštite za radnike. Pluralizam medija nije moguć bez temeljite reforme medijskog zakonodavstva kojom bi se ojačala radnička prava novinara i medijskih djelatnika, uključujući obavezu poslodavaca na transparentne planove restrukturiranja i pravične otpremnine. Potrebno je hitno osnivanje fondova za potporu novinarima koji ostanu bez posla zbog gašenja medija kako bi se spriječio njihov odlazak iz struke. Tražimo stvaranje održivog sustava javnog financiranja neovisnih medija kako bi pluralizam informacija bio zajamčen i izvan tržišnih i političkih pritisaka, kao i veću transparentnost vlasništva medija i financijskih tokova da bi građani znali tko kontrolira informacije koje dobivaju. Pozivamo i Europsku uniju da ne ostane sve na deklaracijama o slobodi medija, nego da donese konkretne, obvezujuće mehanizme zaštite novinara i neovisnih medija, pogotovo u zemljama gdje su mediji izloženi političkim pritiscima ili autoritarnim tendencijama. Ovo nije samo priča o Al Jazeeri Balkans.

U Hrvatskoj i susjednim zemljama već godinama svjedočimo sustavnom urušavanju medijskog pluralizma. Posebno zabrinjavaju i promjene u vlasništvu i upravljanju i na televiziji N1, koje imaju posljedice na percepciju neovisnosti tog medija, dok se u Srbiji politički pritisci na neovisne medije intenziviraju, a sudbina regionalnih kanala poput N1 visi o niti, što bi predstavljalo dodatni, možda i konačni udarac slobodi medija u toj zemlji. Gubitak još jednog snažnog, neovisnog regionalnog medijskog glasa, nakon Al Jazeere Balkans, ostavio bi građane bez ključnog izvora vjerodostojnih informacija, a cijelu regiju gurnuo dublje u prostor propagande, dezinformacija i zarobljenih medija.

Uz iskrenu i punu podršku kolegicama i kolegama s Al Jazeere Balkans, pozivamo sve odgovorne – hrvatsku Vladu, institucije Europske unije, političke aktere i medijske vlasnike – da hitno preuzmu odgovornost i naprave konkretne korake za zaštitu medijskog pluralizma, sigurnosti novinara i budućnosti profesionalnog novinarstva. Ovo nije vrijeme za deklaracije i prazne riječi, nego za odlučne, sustavne mjere koje će osigurati da novinari mogu raditi svoj posao u slobodi i sigurnosti, a građani imati pravo na istinu', stoji u priopćenju koje potpisuju Maja Sever, predsjednica Sindikata novinara Hrvatske i Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva.

Vaša reakcija na temu