Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: MORH/ F. Klen Hrvatski kontingent ispraćen u sklopu NATO aktivnosti u Mađarsku

Hrvatski kontingent ispraćen u sklopu NATO aktivnosti u Mađarsku

Pukovnica Bajčetić Šijanski prva zapovjednica

Iz vojarne 1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia, danas je upućen 6. hrvatski kontingent u područje aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga u Mađarsku.

U sastavu 6. hrvatskog kontingenta se nalazi ukupno 64 pripadnika, od čega je osam žena. Po prvi put dužnost zapovjednika kontingenta koji se upućuje u međunarodnu aktivnost obnaša žena, pukovnica Mirna Bajčetić Šijanski.

Zapovjednik Zapovjednog operativnog središta Glavnog stožera OSRH brigadni general Željko Ljubas rekao je: 'Sudjelovanje u NATO aktivnosti prednjih kopnenih snaga u Mađarskoj značajno utječe na razvoj sposobnosti OSRH, povećava razinu interoperabilnosti s oružanim snagama drugih članica te izravno pridonosi jačanju odvraćanja i kolektivne obrane Sjevernoatlantskog saveza'.

Foto: MORH/ F. Klen

Pukovnica Mirna Bajčetić Šijanski, ovom prilikom je istaknula: 'Čast mi je biti zapovjednica ovih profesionalnih ljudi, ovo je samo još jedan u nizu od pozicija danas gdje žene u Hrvatskoj vojsci obnašaju svakodnevne odgovorne dužnosti od vojnikinja u Patrijama do načelnica Uprava. Žene i muškarci u Hrvatskoj vojsci imaju jednaka prava i obveze tako da u našem sustavu razlika između spolova nema', te dodala kako se Hrvatskoj vojsci priključila prije 19 godina.

'Iza nas su godine predanog rada, učenja i usavršavanja, kao i cjelokupni proces preduputne obuke koju smo svi uspješno svladali kako bi bili obučeni za zadaće koje nas očekuju', poručila je svim okupljenim i dodala kako slijedi razdoblje rada u međunarodnom okruženju s NATO partnerima u Borbenoj grupi prednjih kopnenih snaga pod vodstvom Mađarske.

'Drage obitelji i prijatelji, hvala vam na vašoj podršci u odluci da sudjelujemo u ovoj međunarodnoj aktivnosti potpore miru. Znam da ćete strepiti i brinuti jer to obitelji čine za svoje voljene', na kraju svog govora poručila je pukovnica Bajčetić Šijanski.

Foto: MORH/ F. Klen

'Ovo mi je prva misija, ali idem u nju s pripadnicima koji su već bili tamo kao pripadnici prvog kontingenta tako da moja želja za radom i njihovo iskustvo je dobitna kombinacija za uspješno provođenje misije', rekao je najmlađi član kontingenta, dvadesetčetrogodišnji voditelj tima za civilnu vojnu suradnju prednjih kopnenih snaga, poručnik Franjo Rora.

'Ovo mi je peta misija u nizu i jedna od brojnih međunarodnih aktivnosti s obzirom da sudjelujem često u međunarodnim vojnim vježbama. Prvi sam dočasnik voda Vojne policije i prvi sam dočasnik čitavog kontingenta, imam duplu dužnost i idemo odradit misiju na najbolji mogući način, pojasnio je stožerni narednik Robert Barbir, jedan od posljednjih prvih ročnika Hrvatske vojske i iskusni vojnik, koji je prošao Domovinski rat i misije od Afganistana i Golanske visoravni pa sve do Mađarske.

'Glavna motivacija za odlazak u ovakvu jednu misiju je želja za profesionalnim razvojem kako mene same ali i svih kolega koji idu sa mnom, pojasnila je svoju motivaciju za odlazak u međunarodnu misiju jedna od osam vojnikinja koje će put Mađarske, skupnica Elena Kraljević, vođa tima u vodu Vojne policije.

Zapovjednica kontingenta

Pukovnica Mirna Bajčetić Šijanski je pripadnica Hrvatske vojske od 2006. godine, a 2022. je završila Intergransku zapovjedno – stožernu školu 'Blago Zadro'. Sudjelovala je u NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Republici Poljskoj.

Borbena grupa NATO prednjih kopnenih snaga u Mađarskoj

Pripadnici i pripadnice Oružanih snaga RH u NATO aktivnosti prednjih kopnenih snaga u Mađarskoj će provesti šest mjeseci. U Mađarsku odlaze sljedeće sastavnice: zapovjedni tim, nacionalni element potpore, stožerno osoblje, vod vojne policije, desetina za zaštitu, tim za uklanjanje eksplozivnih naprava, taktički tim za civilno-vojnu suradnju (CIMIC tim) i medicinski tim (MEDIC tim).

Ukupno je do sada u područje aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga u Mađarsku upućeno 320 pripadnika, a od toga 31 žena.

Borbena grupa NATO prednjih kopnenih snaga u Mađarskoj sastavljena je od snaga Mađarske, Republike Hrvatske, Talijanske Republike i Republike Turske. U aktivnosti sudjeluju i snage Sjedinjenih Američkih Država, iako formalno nisu u sastavu borbene grupe. Vodeća nacija je Mađarska. Sudjelovanje u aktivnosti ojačane budnosti NATO-a u Mađarskoj značajno utječe na razvoj sposobnosti Oružanih snaga Republike Hrvatske, povećanje razine interoperabilnosti s oružanim snagama drugih država članica te izravno doprinosi jačanju odvraćanja i kolektivne obrane Sjevernoatlantskog saveza. Republika Hrvatska na ovaj način potvrđuje svoju predanost u implementaciji savezničkih odluka te nastavlja graditi međunarodnu vjerodostojnost te politički i vojni kredibilitet u okviru Saveza.

Vaša reakcija na temu