Nezaposlenost i iseljavanje mladih iz Republike Hrvatske dugogodišnji je problem koji ostavlja posljedice na razvoj i ekonomski napredak naše domovine. Uz niski prirodni prirast i sve manji broj novorođene djece, čiji trend se opaža već više od tri desetljeća, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju otvorio se put velikom broju mladih koji zaposlenje traže izvan granica naše zemlje. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, unatrag nekoliko godina preko 10.000 mladih osoba godišnje u dobi od 15 do 29 godina starosti odseli iz Republike Hrvatske.
Budući da je mlado radno aktivno stanovništvo važan temelj za ekonomski prosperitet svake zemlje, postavlja se pitanje što se sve može i mora učiniti kako bi mladi ljudi ostali živjeti u Republici Hrvatskoj te im se omogućilo da svojim radom osiguraju sebi kvalitetan i dostojanstven život, a uz to i doprinesu jačanju ekonomije i gospodarstva Hrvatske.
Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce o ovim pitanjima nastoji djelovati kroz projekt 'Ja mogu, ja hoću – bolja budućnost mladih u ruralnim sredinama' koji provodi u partnerstvu s Općinom Krnjak, a financijski ga podržava Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Projekt se provodi u periodu od 1.1. do 31.12.2024. godine, a njime je do sada obuhvaćeno preko 30 mladih osoba u dobi od 15 do 30 godina starosti koji žive na području općine Krnjak.
Riječ je maloj općini južno od Karlovca u kojoj živi ukupno 1.332 stanovnika u 30 općinskih naselja. Stanovnici općine Krnjak uglavnom se bave poljoprivredom, a, baš kao i u mnogim drugim malim općinama u Republici Hrvatskoj, evidentirano je značajno smanjenje broja stanovnika (od 2001. godine do danas broj stanovnika općine Krnjak se smanjio za gotovo 50%).
U sklopu projekta mladim stanovnicima općine Krnjak je ponuđen set edukacija iz domene poduzetništva s temama o pisanju poslovnog plana, razradi projektne ideje, osnovnim financijskim pojmovima, umrežavanju s drugim poduzetnicima i financiranju iz EU fondova. Također, mladi su samostalno proveli poduzetnički projekt u sklopu festivala povodom proslave dana općine Krnjak.
Projektom je mladima osigurano i individualno i grupno savjetovanje kako bi im se pružila dodatna podrška prilikom uočavanja poslovnih prilika i mogućnosti u njihovoj lokalnoj zajednici. Ideja iza provođenja projekta je da mlade osobe, osim pasivnog čekanja da im se otvori prilika za zaposlenje, mogu djelovati tako da sami stvore svoj posao. Stoga je naš cilj bio educirati mlade o poduzetništvu, a zatim im kroz samostalnu organizaciju i provedbu projektnog zadatka dati priliku da praktičnim radom uče o poslovanju.
U tome je neizmjerno pomogao i načelnik Općine Krnjak – partnerske organizacije na projektu, koji je izuzetno aktivnim i posvećenim angažmanom pružio podršku mladima u ostvarenju njihovog projektnog cilja. Mladi su projektnim aktivnostima pristupili vrlo motivirano, a organizaciju i provedbu Festivala 'Mladi za mlade' su odradili vrlo savjesno i kreativno.
Provođenje ovog projekta poučilo nas je da je mladima nužna aktivna, direktna i ciljana podrška te da uz takvu podršku oni mogu i žele raditi i doprinositi svojoj zajednici. Davanje mladima vjetra u leđa zadatak je mnogih aktera, od donositelja nacionalnih politika preko obrazovnih institucija i organizacija civilnog društva pa do lokalne zajednice koja može ostvariti neposrednu komunikaciju s mladima koji žive na njihovom području.
Projekt 'Ja mogu, ja hoću – bolja budućnost mladih u ruralnim sredinama' dokaz je da omogućavanje sadržaja koji je mladima relevantan za rješavanje egzistencijalnih pitanja, u kombinaciji s lokalnim akterima koji su motivirani biti dostupni i dati aktivnu podršku, može ohrabriti mlade ljude da budu poduzetni, iskoriste svoje talente i stvaraju nešto novo u zajednici u kojoj žive te da ostanu živjeti u svojoj zajednici.