Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: PU VS Obilježena 33. obljetnica stradanja branitelja i civila u Borovu naselju u Domovinskom ratu

Obilježena 33. obljetnica stradanja branitelja i civila u Borovu naselju u Domovinskom ratu

U gotovo tri mjeseca opsade Vukovara u ovoj gradskoj četvrti poginulo je 176 civila i hrvatskih branitelja

Nakon sloma obrane Vukovara, na današnji dan prije 33 godine, pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi okupirali su i vukovarsku gradsku četvrt Borovo Naselje.

Po podacima vukovarskih stradalničkih udruga, na sam dan okupacije Borovo naselja, 19. studenog 1991. godine u toj je gradskoj četvrti ubijena 51 osoba, a u cijeloj četvrti je u gotovo tri mjeseca opsade Vukovara poginulo 176 civila i hrvatskih branitelja.

Skladište, nekadašnje tvornice Borovo Commerce, služilo je za vrijeme opsade grada kao sklonište, ali i pričuvna ratna bolnica, u kojemu se u trenutku ulaska agresora nalazilo stotine ranjenika. Tog dana su se predali, no njih 115 je odvedeno u nepoznato i ubijeno.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počast za sve žrtve Borova Naselja odali su članovi obitelji i predstavnici Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja 'Vukovarske majke', Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata i Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, izaslanstvo Hrvatskog sabora, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske, Policijska uprava vukovarsko-srijemska, izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije, izaslanstvo Grada Vukovara, te izaslanstva drugih gradova, udruga, društva i izaslanstava, i mnogi okupljeni građani.

Potom su se sudionici programa uputili 'Putem sjećanja i svjetlosti', osvjetljenim svijećama koje su zapalili učenici osnovnih škola grada Vukovara i Borovo naselja, ulicama Blage Zadre, Dvanaest redarstvenika i Trpinjskom cestom do crkve Gospe Fatimske, gdje je služena misa zadušnica.

Komemorativni program je nastavljen na obali Dunava u Borovu bacanjem vijenaca u Dunav i paljenjem svijeća uz obalu, a potom i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja farme Lovas te Spomen obilježja osobama nestalim u Domovinskom ratu u Borovu Naselju.

Podno spomenika nestalima u Domovinskom ratu upaljene su svijeće za osobe nestale s područja Vukovara.

Vaša reakcija na temu