Nakon tragedije u Osnovnoj školi Prečko donesen je protokol kojeg će se morati držati sve škole i učenički domovi. Svi će morati zaključavati ulazna vrata, osim neposredno prije početka i nakon završetka nastave. Roditelji i svi posjetitelji morat će se najaviti prije dolaska, a na porti će biti odrasla osoba koje će sve posjetitelje identificirati. Sve zagrebačke osnovne škole na početku drugog polugodišta imat će profesionalne zaštitare, no to neće biti trajno rješenje...
Vrata otvorena samo 30 minuta prije i 15 minuta nakon završetka nastave
Videonadzor, nove, elektroničke brave, sastanci s kolegama ravnateljima i nadležnim policijskim postajama - činimo sve kako bi nastava u drugom polugodištu počela u sigurnom ozračju, poručuju ravnatelji.
- Uspjeli smo u dva-tri dana napraviti i elektronično otključavanje i zaključavanje brava, svaki djelatnik dobit će svoju karticu i na ulazu će dežurati osoblje koje će otvarati vrata osobama koje imaju potrebu za dolazak u školu, kaže Josip Petrović, ravnatelj OŠ Trnsko, Zagreb.
Vrata škole bit će otvorena samo 30 minuta prije početka i 15 minuta nakon završetka nastave. No svi koji dođu u školu ranije, moći će ući.
- Djeca koja dolaze na produženi boravak mogu doći na vrijeme prije početka nastave i na vratima će ih dočekati dežurni učitelj, kaže Ljerka Cividini, gradonačelnica Čakovca.
- Na odmoru, velikom i malom, učitelji imaju dežurstvo u svim područjima u ustanovi i na području okoliša škole, kaže Ana Bačić, ravnateljica OŠ Vidikovac, Pula.
Na informacije i roditeljske sastanke dolazit će se uz najavu, razrednici trebaju dočekati roditelje i odvesti ih do razreda. Na ulazu u školu bit će tehničko osoblje, spremačice i domari. Jedan od njih je i Ante Crnjac, domar u OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu.
- U slučaju da posjetitelj unosi torbu, mogu ga zamoliti da vidim što je unutra. Ako ne pristane na to, neću ga pustiti unutra i neću prihvatiti da se torba ostavi u školi, kaže.
- Mislim da se strašno velika odgovornost prebacuje na škole, kao i uprave škola, kao i uvijek, nisu to lake situacije, nama je svima stalo, sva ova djeca u školi su i naša djeca, ali kako će se neke stvari u praksi moći realizirati, tek ćemo vidjeti, kaže Tatjana Bandera Mrakovčić, ravnateljica OŠ Nikole Tesle u Rijeci.
Zaštitari u Zagrebu i Puli
Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Danijela Dolenec objavila je u petak da će zagrebačke osnovne škole u drugom polugodištu na ulazu imati profesionalne zaštitare.
Grad Zagreb kao osnivač pokriva troškove angažmana zaštitarskih tvrtki do kraja školske godine. Tijekom tog razdoblja Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih obučiti će i u školama zaposliti osobe zadužene za sigurnost, izjavila je Dolenec.
U Zagrebu je 116 osnovnih škola smještenih u 142 objekta, kojima je Grad dodijelio zaštitarske tvrtke.
- Ono što želimo istaknuti je da svi naši ravnatelji i osnovnih škola imaju dodijeljenu zaštitarsku tvrtku koju kontaktiraju i s kojom se dogovaraju zapravo za prvi dan drugog polugodišta, rekla je Dolenec.
Zamjenica gradonačelnika naglasila je i da Grad Zagreb školama kojima je osnivač pruža podršku u svim navedenim zadacima za drugo polugodište, koji se odnose kako na tehničke prilagodbe, izmjenu brava i izvedbu potrebnih radova, kao i na provođenje protokola.
- U tom svjetlu vidimo i ovaj privremeni angažman zaštitara, kao stručne osobe zadužene za sigurnost, čime olakšavamo školama organizaciju rada i povećavamo sigurnost svih do trenutka kada škole budu imale zaposlene osobe zadužene za sigurnost, dodala je.
Od početka drugog polugodišta zaštitari će biti angažirani i u osnovnim školama u nadležnosti Grada Pule, koji će financirati njihov angažman.
- Škole moraju biti sigurna mjesta za učenike i djelatnike, ali ovo je samo materijalna mjera. Očekujem od ministarstva da svim školama koje nemaju odobri stručni kadar poput socijalnih psihologa, pedagoga i logopeda kako bi se sustav sustavno posvetio djeci, a ne od potrebe do potrebe. To vrijedi i za vrtiće. Dubinski moramo mijenjati društvo, poručio je gradonačelnik Filip Zoričić, koji je roditelje zamolio da vjeruju učiteljima.
Osim zaštitara, kako navode iz pulske gradske uprave, škole će organizirati simulacije evakuacija i drugih kriznih situacija najmanje dva puta godišnje, u suradnji s lokalnom zajednicom i roditeljima.
Mjere će vrijediti i za udruge i sportske klubove koji se koriste školskim prostorima
Školskim prostorima koriste se i brojne udruge, sportski klubovi. Nove mjere vrijedit će i za njih.
- Do 13. nema informacija u školi, športski klubovi će u utorak navečer instruirati, svi dolaze u isto vrijeme, s popisom članova, roditelj s ranijom najavom 24 sata prije, službenik na porti provjerit iskaznicu, kaže Zlatko Stić, ravnatelj Prirodoslovne škola Vladimira Preloga Zagreb.
Radna atmosfera unatoč praznicima
Bili smo u školi na zagrebačkoj Savici gdje je radna atmosfera unatoč zimskim praznicima - ugrađuje se elektroničko zaključavanje vrata i sve kratkoročne mjere koje se mogu odraditi do 7. siječnja.
Portu će u utorak za učenike otvoriti domar, 30 minuta prije početka nastave pustit će učenike u školu, nakon čega će ga zamijeniti spremačica. Na kraju nastave učenici će imati 15 minuta za izlazak, nakon čega će se škola zaključati.
Postoje brojne mjere koje je, rekli su nam i ravnatelji i djelatnici škola, moguće brzo primijeniti - to je pogotovo moguće u školama koje su novije i koje su obnovljene. Međutim, mjere i radnje koje trebaju poduzeti u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju zahtijevaju i koordinaciju s lokalnom zajednicom, obližnjim policijskim postajama i drugim hitnim službama.
Primjerice, svaka škola treba osnovati školski sigurnosni tim u kojem će biti ravnatelj, djelatnici škole, ali i predstavnici roditelja, koji će se redovito sastajati kako bi procjenjivali sigurnosnu situaciju u školi i oko nje i prema tome donositi možda neke nove mjere ili promijeniti postojeće.
Također, do kraja ove nastavne godine u svim školama mora se napraviti sigurnosna procjena situacije i procjena rizika te plan sigurnosti prema kojem će škola u budućem razdoblju postupati.
Ravnatelji, s druge strane, ovih dana obavljaju formalne i neformalne sastanke i s kolegama u školama da vide tko je što napravio i što se može primijeniti, ali i s predstavnicima policije kako bi dogovorili češće ophodnje policijskih službenika oko škola, što je najavljeno već i na prvoj sjednici povjerenstva koja je izradilo protokol.
Nešto što bi na početku drugog polugodišta moglo izazvati probleme jest to što odrasla osoba na porti, koja je u većini škola domar ili spremačica, može zatražiti ne samo identifikacijski dokument kojim će svaki posjetitelj biti evidentiran i po njega će se doći kako bi došao u prostor škole i kako bi posjetio onog koga treba nego i što može zatražiti i pregled stvari posjetitelja - torbi učenika, ali i svih ostalih posjetitelja škole. Kažu kako se nadaju da će svi razumjeti novonastalu situaciju i da problema oko toga neće biti, ali očekuju da će postojati kratko vrijeme prilagodbe dok svi ne prihvate - i roditelji i učenici i svi drugi, kao i vanjski posjetitelji škole - da situacija nije kao što je bila prije tragičnog događaja u Osnovnoj školi Prečko.
HRT neslužbeno doznaje da se i u Prečkom pripremaju za početak drugog polugodišta. Grad Zagreb im je osigurao zaštitara, drugdje su zaštitari tek srednjoročna mjera. Svi se nadaju da će škola i nastava za sve početi redovito, 7. siječnja.
Ravnatelj: Roditelji podržavaju mjere
Ravnatelj OŠ Jure Kaštelana na Savici Krešimir Supanc rekao je za središnji HTV-ov Dnevnik kako su spremni za prvi dan nastave.
- Sve je pripremljeno u skladu s protokolom i nadam se da će prvi dan proći bez problema, rekao je.
- Prve reakcije roditelja su da roditelji podržavaju te mjere. Mi očekujemo nekakve probleme na početku, ali vjerujem, s obzirom na to da većina roditelja podržava te mjere, da će sve biti u redu, dodao je Supanc.
Rekao je i kako učitelje za sad ne planiraju stavljati na portu, ali da će svakako dežurstva u hodniku i u školi biti pojačana, to bez daljnjega.
Sindikati traže dodatno plaćanje, prijete istupanjem iz rada Povjerenstva
Iz triju školskih sindikata poručuju da školsko osoblje koje će se brinuti za sigurnost u školama treba biti dodatno vrednovano i plaćeno.
Predstavnici triju školskih sindikata, želeći pridonijeti ukupnom poboljšanju sigurnosti u školama, prihvatili su poziv resornog ministra Radovana Fuchsa na sudjelovanje u radu Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera za jačanje razine sigurnosti u školama.
Sindikat hrvatskih učitelja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Školski sindikat Preporod na sastancima su inzistirali da, zbog razumljivog straha radnika vezanog za sigurnost, prelaženja okvira dežurstva te dodatnog opsega posla, za to mora postojati suglasnost radnika, priopćeno je u petak iz sindikata.
Navode da u skladu s propisima poslovi na sigurnosti izlaze iz okvira dežurstva te šire opseg posla pa je svakako potrebno dodatno vrjednovanje i plaćanje takvog rada.
Napominju da su i drugi članovi radne skupine podržali zahtjeve sindikata za dodatnim plaćanjem sve do educiranja i zapošljavanja nove stručne osobe za sigurnost.
Smatraju da dodatan problem predstavlja i odbijanje suglasnosti za zapošljavanje pomoćnog tehničkog osoblja u školskim ustanovama, a i nedostatak stručnog kadra te je zatraženo rješavanje i tog pitanja.
Ujedno su zahtijevali unificirani pristup i jedinstvene obrasce za sve školske ustanove kako škole ne bi postupale različito te da se postupanje u svrhu poboljšanja sigurnosti u školama olakša i poslodavcu i zaposlenicima.
Budući da pitanje dodatnog plaćanja nije predmet protokola, školski sindikati, neovisno o radu radne skupine, inzistiraju na sastanku s resornim ministrom kako bi se ta pitanja što prije riješila.
S obzirom na to da je protokol donesen bez prihvaćanja sindikalnih primjedbi, a idući je sastanak najavljen za 8. siječnja 2025., školski će sindikati na navedenom sastanku tražiti jamstva za ispunjavanje njihovih zahtjeva, a u suprotnom će istupiti iz rada Povjerenstva, stoji u priopćenju sindikata.