Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: screenshot / HRT Oko 212 tisuća građana pod ovrhom: 'Očekujemo pad broja blokiranih'

Oko 212 tisuća građana pod ovrhom: 'Očekujemo pad broja blokiranih'

Godine 2018. bilo ih je 320 tisuća

Svi građani koji misle da im ovrha nije zakonita moći će se putem podneska izravno obratiti Financijskom inspektoratu. Inspektorat dobiva nove ovlasti u pogledu nadzora provedbe ovrhe na novčanim sredstvima.

Tim povodom u HRT-ovom Studiju 4 gostovala je članica Uprave Fine Vinka Ilak. Rekla je da u Hrvatskoj trenutno oko 212.000 građana ima ovrhe zbog kojih su im blokirani računi.

Dodala je da je to puno, ali da trend 'nezaustavljivo pada'. Tih je građana 2018. bilo 320.000.

'Možda je i najvažnije da bilježimo i očekujemo i dalje dugoročni; mali, naravno, ne veliki, ali kontinuirani dugoročni pad broja blokiranih građana. Ako se trend nastavi, za oko godinu i pol dana broj blokiranih građana prvi bi put mogao pasti ispod 200.000', rekla je.

Ilak je među ostalim istaknula da, ako se dug naplati odmah, ne dolazi do blokade. Rekla je i da se ovrha ne može namiriti iz minusa.

Što se tiče strukture dugovanja, navela je, imaju puno malih i malo velikih ovrha. Građani su najčešće dužni za sitnije tražbine poput dugova teleoperaterima i komunalija, dok većih dugova ima manje u volumenu, ali su značajniji u iznosu.

Vaša reakcija na temu