Policija je tijekom rujna, listopada i studenog 2024. godine na području 16 policijskih uprava provela opsežnu operativnu akciju Nemezida X,
usmjerenu na identifikaciju i zaštitu maloljetnih žrtava online spolnog
zlostavljanja i iskorištavanja. Akciju je koordinirao Odjel
maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji
Ravnateljstva policije u suradnji s Policijskom upravom varaždinskom kao
nositeljem kriminalističkog istraživanja.
Rezultati akcije
Kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je 25-godišnji državljanin Republike Hrvatske, u razdoblju od 2021. do 2023. godine, putem lažnih korisničkih profila na društvenim mrežama seksualno zlostavljao i iskorištavao maloljetnike.
Naime, osumnjičeni je stupao u kontakt kontakte s djecom i maloljetnim osobama zlouporabljujući njihovo povjerenje i nedovoljno životno iskustvo. Potom ih je poticao i vrbovao da s njim razmjenjuju seksualno-eksplicitan sadržaj, nagovarao ih na snimanje spolno-eksplicitnih fotografija i video zapisa, slao im pornografske sadržaje i upoznavao ih s takvim sadržajima. Također je tražio fizičke susrete radi zadovoljenja njegovih seksualnih potreba. U nekim situacijama je ucjenama i prijetnjama prisiljavao žrtve da izrađuju i prosljeđuju seksualno eksplicitne sadržaje vlastite izrade te da same nad sobom rade spolno izjednačene radnje i takve snimke mu dostavljaju.
Tijekom akcije identificirane su 33 maloljetne žrtve, sve djevojčice u dobi od 11 do 17 godina, na čiju štetu je počinitelj počinio 62 kaznena djela iz područja kaznenih djela protiv spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece (Glava XVII. Kaznenog zakona).
Daljnji koraci
Slijedi druga faza kriminalističkog istraživanja usmjerena na otkrivanje dodatnih maloljetnih žrtava.
Od 2015. godine, od kada se operativna akcija Nemezida provodi, policijski službenici za mladež identificirali su ukupno 241 dijete žrtvu te otkrili i procesuirali 54 počinitelja koji su počinili ukupno 484 kaznenih djela.
Upozorenje i apel
'Dobna granica djece žrtava online spolnog zlostavljanja i
iskorištavanja sve je niža. Ključni uzroci su izostanak kritičkog
razmišljanja i nedovoljno razvijeno samozaštitno ponašanje, a
što je sve nužno u prevenciji viktimizacije u ovoj domeni kriminaliteta
na štetu djece. Pozivamo roditelje i stručnjake da kroz edukaciju i razgovor s djecom povećaju njihovu sigurnost na internetu.
Za više informacija o zaštiti djece i prijavi slučajeva online zlostavljanja posjetite: Online prijava zlostavljanja djeteta - Red Button. Prijave mogu biti anonimne.
Također, pozivamo vas da pogledate video kampanju Europola 'Say No' koja prikazuje modalitete online zlostavljanja djece i načine prevencije:
Say No kampanja - Europol.
Zaštita djece i njihova sigurnost naš su zajednički prioritet. Pridružite nam se u borbi protiv online zlostavljanja', poručuju iz policije.