Uskrs, najveći kršćanski blagdan, ove se godine slavi na isti datum - 20. travnja - i kod katoličkih i kod pravoslavnih vjernika. Iako se najčešće obilježava na različite datume, ove se godine poklapaju.
Suprotno uvriježenom mišljenju, datumi Uskrsa u pravoslavnom i katoličkom kalendaru ne razlikuju se zbog toga što se pravoslavna crkva drži julijanskog, a katolička gregorijanskog kalendara, već zbog načina izračuna.
Kako se određuje datum Uskrsa?
Naime, prema odluci s Prvog nicejskog sabora održanog 325. godine, i katolici i pravoslavci Uskrs slavi prve nedjelje nakon prvog punog Mjeseca nakon proljetne ravnodnevnice.
Prije toga, različite kršćanske zajednice slavile su Uskrs na različite datume, često na temelju lokalnih običaja. Neke su zajednice slijedile židovski lunarni kalendar i Uskrs slavile na dan židovske Pashe, dok su ga druge slavile nedjelju nakon tog blagdana.
Proljetni ekvinocij ili ravnodnevnica trenutak je kada su dan i noć jednako dugi te njime na zapadnoj polutci započinje proljeće. Prema gregorijanskom kalendaru ekvinocij je ove godine bio 21. ožujka, a prema julijanskom 3. travnja. Puni Mjesec nakon toga dogodio se 13. travnja, odnosno nakon oba ekvinocija te je prva nedjelja nakon toga upravo 20. travanj.
Ovakva podudarnost dogodi se tek svakih nekoliko godina. Posljednji put katolički i pravoslavni vjernici zajedno su slavili Uskrs 2017. godine, sljedeće zajedničko slavlje očekuje se 2028.
Kod pravoslavnog računanja datuma Uskrsa također je bitno i da se blagdan slavi nakon židovske proslave Pashe kako bi se očuvala kronološka povezanost događaja iz Evanđelja, piše Dnevnik.hr.
Prema biblijskim zapisima, Isus je razapet i uskrsnuo nakon što je proslavio Pashu sa svojim učenicima, pa pravoslavna Crkva inzistira na tome da se i liturgijski slijed poštuje. Zbog toga Uskrs u pravoslavnom kalendaru ponekad dolazi i nekoliko tjedana kasnije nego u zapadnoj tradiciji. Ove godine Pasha se slavila između 12. i 20. travnja.