Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica predstavljaju prijedlog Zakona o izbornim jedinicama u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Na početku je istaknuo da su u donošenju novog zakona ključne četiri poruke:
- Osigurati jednaku težinu glasa. Teži su zastupnici koje je birao manji broj birača, rekao je i upozorio na nesrazmjer 4. i 9. jedinice. Izborne jedinice moraju što više pratiti administrativne granice, najvažnije je imati na umu formulaciju. Odstupanja ne bi smjela biti veća od +/- 5 posto - poručio je Plenković, javlja Jutarnji list.
- Novi zakon trebalo bi donijeti do 1. listopada 2023. godine, jer je Ustavni sud ukinuo postojeći zakon. Budući da smo ozbiljan i uređena zemlja, cilj je da ovaj zakon koji vlada predlaže od strane vlade bude upućen u Sabor do ljetne stanke na prvo čitanje. Najveća promjena se događa u Zagrebu, koja više neće biti podijeljena u 4., nego u tri izborne jedinice. Otklanja se prigovor da stanovnici na Jarunu ili Brezovici glasuju s biračima koji su na obali Jadranskog mora. Te specifičnosti više nema: Zagreb je sada u 1., 2. i 6. izbornoj jedinici - poručio je Plenković.
Ponovno je naglasio da se modifikacije tiču samo 22% građana.
Plenković je odgovarao na pitanje novinarke o VII. izbornoj jedinici koja se proteže kroz pet županija, a obuhvaća Karlovačku i Ličko-senjsku te dijelove Sisačko-moslavačke, Zadarske i Primorsko-goranske županije.
- Ustavni sud je odlučio 7. veljače da ukine izborni zakon. Na početku sam rekao da mi nismo odlučili donijeti novi izborni sustav, nego modificirati postojeći. Mogli smo cijelu Hrvatsku staviti u jednu izbornu jedinicu, staviti 30 bonus zastupnika za relativnog pobjednika. Govorim o krajnje korektnom i fer pristupu za ono što je Ustavni sud ostavio kratko vrijeme za veliku raspravu. Išli smo napraviti ono što je bila srž odluke Ustavnog suda. Imamo 40.000 birača u županiji koja zauzima puno prostora. Sedma izborna jedinica je korektnija nego ranije. Otklonjena je najveća primjedba u VII. izbornoj jedinici. Nema nijednog grada, osim Zagreba, koji je podijeljen u dvije izborne jedinice, nema općine, ali ima županija. Sada ih je 14, a prije je bilo 17. Ideja o izbornim jedinicama u kojima se bira različit broj zastupnika najčešće dolazi od onih koji nemaju nikakve veze sa sudjelovanjem u demokratskim procesima. Nije isto biti nositelj liste u kojoj se bira 13 i one u kojoj se bira 9 zastupnika - rekao je.