U Policijskoj postaji Slavonski Brod, ispostavi Vrpolje, zaprimljena je nova prijava kaznenog djela prevare - 74-godišnjakinja je ostala bez 22 tisuće eura.
U periodu od veljače 2024. do 7. svibnja 2025. nepoznate osobe u više navrata pozivale su i slale e-mailove 74-godišnjakinji koju su dovele u zabludu prikazivanjem lažnih činjenica. Tvrdile su joj, naime, da je zaradila trgovanjem kriptovalutama, nudiile joj pomoć oko navodnog preuzimanja novca, držeći istu u zabludi i navodeći na daljnje uplate. Oštećena je potom u nekoliko navrata uplatila na razne bankovne račune navedeni iznos.
Policijski službenici dostavljaju posebno izvješće Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu te nastavljaju daljnji rad i kriminalističko istraživanje u cilju pronalaska počinitelja kaznenog djela. Iz policije, također, građane pozivaju na oprez.
'U posljednje vrijeme češće su prijave građana koji su oštećeni tzv. investicijskim prijevarama. Radi se o situacijama u kojima građani zaprimaju telefonske pozive s njima nepoznatih brojeva telefona te im osobe s druge strane linije, koje govore neki od slavenskih jezika, nude ulaganja u kriptovalute kao i obećavaju brz porast vrijednosti kriptovaluta i višestruku zaradu. Također im lažno prikazuju kako su, temeljem prethodnih ulaganja u kriptovalute, ostvarili zaradu te kako im radi isplate trebaju dostaviti identifikacijske i verifikacijske podatke koji služe za instalaciju aplikacija za internetsko bankarstvo na pametnim telefonima i/ili brojeve tokena i jednokratnih PIN brojeva za potvrđivanje bankovnih transakcija.
U oba slučaja radi se isključivo o protupravnim aktivnostima počinitelja iz inozemstva, koji prilikom telefonskih poziva koriste aplikacije koje lažno prikazuju telefonske brojeve hrvatskih telekomunikacijskih operatera na zaslonima telefona hrvatskih građana. Ako im građani dostave podatke o svojim platnim karticama ili identifikacijske podatke koje se odnose na njihovo internetsko bankarstvo, počinitelji iz inozemstva u mogućnosti su im u vrlo kratkom vremenu prisvojiti sav novac koji imaju na svojim računima te u njihovo ime ugovoriti brzi gotovinski kredit i tako dobiveni novac prebaciti na svoje račune u inozemstvu', navodi se u priopćenju policije.
Izdano je i nekoliko savjeta građanima.
'Uvijek tražite nepristrani financijski savjet prije nego što date novac ili uložite sredstva. Odbijte nenajavljene telefonske pozive o mogućnostima ulaganja. Budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju sigurnu investiciju, zajamčene povrate i veliku dobit. Čuvajte se budućih prijevara - ako ste jednom uložili u prijevaru, prevaranti će vas vjerojatno ponovno ciljati ili prodati vaše podatke drugim prevarantima. Obratite se policiji ako smatrate da ste oštećeni kaznenim djelom', apeliraju iz policije.
Više informacija o kaznenim djelima u kibernetičkom prostoru dostupno je na stranici Web heroj te je ondje na interaktivnoj karti Hrvatske moguće pronaći podatke o mjestima za prijavu kaznenih djela.