'Tendenciozan članak u današnjem broju Jutarnjeg lista u potpunoj je koliziji s člankom kojeg je isti medij objavio 13. veljače 2024. godine, u kojem su objavili popis privatnih zdravstvenih institucija kao i iznosi sredstava koje dobivaju od HZZO-a. Specijalna bolnica Sveta Katarina kao jedna od najuglednijih europskih privatnih bolnica te istodobno jedna od najvećih privatnih bolnica Jugoistočne Europe u kojoj se liječe pacijenti iz cijeloga svijeta, ne nalazi se ni među 15. privatnih zdravstvenih institucija s najvećim prihodima koje dobiva od HZZO-a. Specijalna bolnica Sveta Katarina jedan je od ugovornih partnera HZZO-a s ciljem rasterećivanja lista čekanja koje su u javnom zdravstvu duge, a sustav je prenapregnut i nedostaje mu resursa. HZZO već dulje od deset godina dio pretraga i zahvata usmjerava na privatne zdravstvene ustanove po istim cijenama po kojima ih obavljaju i javne bolnice', poručuje HDZ-ov predsjednički kandidat Dragan Primorac, koji je ujedno i suvlasnik, ključni menadžer i predsjednik Upravnog vijeća privatne Specijalne bolnice Sveta Katarina.
Popis institucija s iznosima koje je HZZO uplaćivao privatnim zdravstvenim institucijama u RH (2023). (Izvor Jutarnji list od 13. veljače 2024)
1.Magdalena (Euro 19.695.000)
2.Radiochirurgia (Euro 18.452.000)
3.Klinika Medikol (Euro 11.852.000)
4.Poliklinika za hemodijalizu Avitum (Euro 2.900.000)
5.Poliklinika Sveti Duh II (Euro 3.200.000)
6.Poliklinika International Dialisis Center (Euro 1.908.736)
7.Specijalna Bolnica Agram (Euro1.701.779)
8.Poliklinika Oxy (Euro 966.707)
9.Frasenius Medical Care (Euro 807.367)
10.Poliklinika IVF (Euro 853.582)
'S druge strane Specijalna bolnica Sveta Katarina iste je godine od HZZO-a uprihodila Euro 403.483, što u odnosu na ukupne prihode bolnice čini 2.86%. To govori koliko je današnji članak tek tendenciozan pokušaj diskreditiranja mene osobno.
Vrijednost i važnost privatnog zdravstvenog sektora treba prepoznati - za državu je suradnja s privatnicima isplativa, jer država ne mora ulagati u opremu, kadar niti amortizaciju, a cijene ostaju jednake kao u javnom sektoru. Takav sustav već dugo funkcionira u cijelom svijetu, omogućujući zdravstvenim ustanovama rad po tržišnim principima, bez obzira na vlasničku strukturu.
Ponosan sam na činjenicu da smo svakoj osobi koja je svoje zdravstvene potrebe riješila u Specijalnoj bolnici Sveta Katarina pružili vrhunsku uslugu, bez obzira na to je li riječ o osobi koja je sama platila uslugu ili je koristila uputnicu iz javnozdravstvenog sustava. Svaki pacijent dobio je istu razinu usluge bez obzira radi li se o običnim građanima ili vrhunskim nogometašima ili drugim zvijezdama među sportašima koji su odabrali Svetu Katarinu kao svoju službenu bolnicu.
Žao mi je da jedan vrhunski zdravstveni sustav u kojem rade neki od najboljih i najstručnijih hrvatskih liječnika i zdravstvenog osoblja služi kao sredstvo podmetanja u političkoj kampanji. Ja na specijalnu bolnicu Sveta Katarina i sve zaposlenike mogu biti samo ponosan', ističe Primorac.