Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Milan Šabić Pročitajte kako je protestantski teolog analizirao Thompsonove pjesme

Pročitajte kako je protestantski teolog analizirao Thompsonove pjesme

'Kao da je prorok došao...'

Protestantski teolog Zoran Grozdanov gostovao je u specijalnoj emisiji N1, u kojoj je analizirao sadržaj pjesama Marka Perkovića Thompsona s fokusom na vjersku simboliku.

Spoj simbolike vjere, sveca s jedne strane, a s druge - militantni motivi mačeva. Kako se to dvoje spaja?

'Dobar dio Crkvene javnosti dobro je ukotvljen u onome što je Thompsonov izraz, a to je etničko kršćanstvo, etno religija gdje je religija spojena s etničkim identitetom.

Doživljavamo zadnjih 10-ak godina revival religije, ne samo u Hrvatskoj. Religijski iskazi su sve snažniji, no to nema veze s vjerom nego osjećajem pripadnosti.

Vjerski simboli služe kako bi podržali ideju čistih identiteta, kod Thompsona - etničkih identiteta', rekao je.

Naveo je kako je kombinacija križa i mača u ulozi ne spasenja, nego kršćanskog identiteta nasuprot 'zlog svijeta'; ateista, muslimana i sličnog.

'Zadnjih tjedan dana po portalima i mrežama kao da je prorok došao. Vidim tu jako veliku podršku vjerskih ne samo svećenika, nego i laika. Cijeli pokret koji je izašao unazad nekoliko godina, koncerata duhovnih koncerata koji su zapravo apolitični, sada govore o Thompsonu kao da je religiozna figura, ne razumijevajući da ta religija podržava ideologiju krvi i klanja i ništa više osim toga - i to mu jako dobro paše', naveo je Zoran Grozdanov.

Govoreći o katoličkoj i pravoslavnoj Crkvi, kazao je da jedna i druga kopiraju jedna drugu. Obje crkve govore da nemaju veze sa srpstvom, odnosno hrvatstvom.

'Objavio sam knjigu koja pokušava objasniti otkud taj etnički element u kršćanstvu kod Hrvata, što je nastalo još 70-ih, 80-ih godina gdje se doslovno temeljni čovjekov identitet vezao za etnički identitet. Vjerski predstavnici nisu govorili o vjerskom, već o etničkom koji se vezao uz vjerski. Cijeli kategorijalni aparat Crkve u Hrvata ne može razmišljati dalje od etničkog identita', zaključio je Grozdanov.

Napomenuo je da je Thompsonov etnički identitet ideologija krvi, gena kamenih i tako dalje.

Vaša reakcija na temu