Rajesh Vyas, ugledni liječnik i umirovljeni dužnosnik Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država, svojevremeno predstojnik medicinskih ureda američkih veleposlanstava u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji te Bosni i Hercegovini, komentirao je za Jutarnji list rezultat izbora za predsjednika RH. Naveo je pritom kako je uvjeren da građani uopće nisu bili svjesni koga su imali za predsjedničkog kandidata.
'U američkoj diplomaciji sam radio više od 15 godina, dobro sam upoznat s političkim procesima u SAD-u, Europi, Africi, Indiji, Japanu, odnedavno sam i hrvatski državljanin i odlučio sam ukratko analizirati upravo završene predsjedničke izbore u Hrvatskoj. Usprkos želji da ovu analizu napravim i ranije, no kako bih u cijelosti bio nepristran, pričekao sam rezultate izbora i tek sada sam se oglasio.
Ovi su predsjednički izbori u Hrvatskoj prema svim dosadašnjim pokazateljima bili posebni. Građani su bili skloniji bojkotom izlaska na izbore poduprijeti dosadašnje i poznato, nego pružiti potporu novom kandidatu Draganu Primorcu. Primorac koji je poznat kao znanstvenik nije toliko poznat kao političar te bi mogao predstavljati ozbiljniji zaokret dosadašnje i ustaljene predsjedničke politike.
Dosadašnji predsjednik imao je samo jednu strategiju tijekom cijele predsjedničke kampanje; izbjegavati kampanju, davati populističke izjave i okretati sve na šalu. Nedvojbeno, upravo to je građanima bilo puno značajnije od preispitivanja njegove predsjedničke funkcije zadnjih pet godina. Podjednako nevažno biračima je bilo to što gotovo nije niti sudjelovao u predsjedničkoj kampanji te što je izbjegao sva sučeljavanja osim dva HTV-ova. No kao iskusan političar tijekom cijele kampanje koristio je činjenicu da je HDZ na vlasti punih devet godina i da, bez obzira na brojna postignuća vlada Andreja Plenkovića, ipak u Hrvatskoj još uvijek postoje brojni nezadovoljnici koji za sve probleme u državi imaju dežurnoga krivca, vladajuću stranku. Ovo su samo još jedni izbori u Hrvatskoj gdje se glasalo protiv.
S druge strane, osobno sam kao i brojni politički analitičari iz SAD-a bio uvjeren da će snažan kandidat desnoga centra poput Dragana Primorca motivirati građane da se ujedine oko novog koncepta hrvatske budućnosti. Veliko međunarodno iskustvo Dragana Primorca, njegovo obrazovanje, globalna prepoznatljivost, poslovni uspjesi i prijateljstva s vodećim svjetskim čelnicima naviještala su da će u slučaju njegovog izbora Hrvatska napraviti velik iskorak u vanjskoj politici, osobno sam mislio da nitko Hrvatsku ne može toliko približiti SAD-u kao što to može Primorac. To mislim i dalje. A to je zapravo u ovom trenutku, kad je politika predsjednika Donalda Trumpa prema EU još uvijek nejasna, neizmjerno važno za budućnost Hrvatske. Hrvatsku poznajem relativno dobro, i osobno vjerujem da bi Primorac bio sjajan predsjednik Hrvatske koji bi ovoj prelijepoj državi dao potpuno drugačiju dimenziju. Iako je Primorac javna osoba, iako je jako dobro prihvaćen i cijenjen u Hrvatskoj, ali ponajprije kao znanstvenik, stručnjak i poduzetnik, nisam baš siguran koliko je građana znalo koga imaju u svojim redovima', naveo je.
Cijeli se članak može pročitati na portalu Jutarnjeg lista.