Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika RH oglasio se priopćenjem vezano uz aktualne pregovore za sklapanje Dodatka Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike.
Prenosimo ga u cijelosti.
'S obzirom na nemogućnost neposrednog sudjelovanja u pregovorima za sklapanje Dodatka Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike, a imajući u vidu većinsku zastupljenost u gotovo svim tijelima državne uprave, SDLSN RH je uputio pregovaračkim odborima Vlade RH i sindikata državne službe prijedloge od posebnog interesa za svoje članove (prema zadnjem prebrojavanju 6912 članova).
Koliko je vidljivo iz obavijesti sindikata pregovarača, prijedlozi nereprezentativnog SDLSN RH nisu prezentirani tijekom jučerašnjeg drugog kruga pregovora, kao što SDLSN RH nije dobio ni konkretne prijedloge sindikalnog pregovaračkog odbora. Sindikati pregovarači time izravno krše Zakon o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata (NN 93/14,n26/15), prema kojemu je pregovarački odbor sindikata dužan: 'tijekom kolektivnog pregovaranja obavješćivati nereprezentativne sindikate ili sindikate koji nisu zastupljeni u pregovaračkom odboru o tijeku pregovora te im omogućiti iznošenje mišljenja i prijedloga od posebnog interesa za njihove članove.' (čl. 9, st. 6 Zakona)
Hoćemo li konačno, po prvi put, saznati koji su to prijedlozi sindikata pregovarača u državnoj službi za poboljšanje materijalnog statusa državnih službenika i namještenika ili ćemo i ovoga puta čuti da su reprezentativni sindikati u državnoj službi ponovno prepustili da umjesto njih pregovaraju sindikati javnih službi?
Možda 'mali' SDLSN RH nije dorastao i ne razumije da se radi o strateškom planu većinskog sindikata u državnoj službi koji se okarakterizirao kao solidaran s drugim sindikatima u ovim pregovorima i plivajući bespućima kolektivnog ugovora vodstvo 'solidarnog' sindikata, zapravo, ne predlaže ništa.
Zadnji pregovori za Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike donijeli su nam dodatak za rad organiziran na drugačiji način samo 'za policijske službenike koji rade na poslovima osiguranja sigurnosti ljudi i imovine'.
Nadajmo se kako će, ipak, ovaj put kao socijalni partner u duhu solidarnosti uvažiti naš prijedlog i sami predložiti Vladi RH ukidanje diskriminatorne odredbe čl. 94 Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike za koju su nam tvrdili da su se pobrinuli za djelovanje naših sindikalnih podružnica u državnim tijelima. No, u stvarnosti potrudili su se da nam ga otežaju i onemoguće.
Jesu li sindikati potpisnici tako zaboravili da se radnici slobodno svojom voljom udružuju u sindikate koje sami izaberu, a kako to regulira Zakon o radu, Ustav RH i konvencije Međunarodne organizacije rada?
Podsjećamo kako je Međunarodna konfederacija sindikata u svojem pismu upućenom predsjedniku Vlade RH i ministru rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike utvrdila kako odredba članka 94. 'nosi rizik da djeluje na način koji bi kršio slobodu udruživanja i načela kolektivnog pregovaranja MOR-a, kako je navedeno u Ustavu MOR-a, kao i u Konvencijama MOR-a br. 87. i 98, koje je Hrvatska ratificirala' te pozvala 'Vladu da poduzme korake, uz punu konzultaciju sa svim sindikalnim organizacijama koje zastupaju radnike u državnoj službi, kako bi izmijenila dotičnu odredbu...'
Kako su jednakost i ravnopravnost, neke od najviših vrednota ustavnog poretka, što je apostrofirano i u Programu Vlade 2024.-2028., vjerujemo da će Vlada RH, kao druga strana pregovora, odredbe Kolektivnog ugovora uskladiti s međunarodnim konvencijama sukladno uputi MOR-a, te drugim propisima i vrijednostima prihvaćenima u društvu RH, odnosno omogućiti svim sindikatima ravnopravno sindikalno djelovanje u državnim tijelima, ovisno o njihovoj brojnosti. To je SDLSN RH i istaknuo u svojim prijedlozima.'