Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
ŠPICA S MACANOM: 'Tuđman je otvorio put nesuvislom suočavanju s NDH, kvislinškom tvorevinom s koljačkom politikom'

ŠPICA S MACANOM: 'Tuđman je otvorio put nesuvislom suočavanju s NDH, kvislinškom tvorevinom s koljačkom politikom'

O Danu pobjede, stanju kolektivne memorije, pogrešnim interpretacijama i zaboravljenim temama

Povjesničari Tvrtko Jakovina, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Dario Špelić, urednik kultne emisije HRT-a Povijest četvrtkom, u novoj epizodi Špice s Macanom zajednički zaključuju da ključni problem nije samo u onome što se o povijesti govori javno, već i u onome što se sustavno prešućuje - osobito kad je riječ o 20. stoljeću.

Špelić smatra da je 1945. unatoč tragedijama donijela stabilniji poredak: 'Godina 1945. stvorila je okvir Europe koji, unatoč problemima, sprječava potpuni kaos'. Ali i to razdoblje, kao i ono prije njega, u Hrvatskoj ostaje opterećeno površnim i politički motiviranim interpretacijama, ističe.

Stav akademije o NDH je jasan. 'Bila je formalno samostalna, ali je brzo razvila politike progona u kojima su, uz Srbe, sustavno stradavali i Židovi i Romi'. Špelić smatra da ključ problema u odnosu prema tom razdoblju počinje 1990., kada je Franjo Tuđman govorio o NDH kao 'rezultatu povijesne težnje Hrvata', čime se, kaže, 'otvorio put nesuvislom suočavanju s kvislinškom tvorevinom koja je, uz to, provodila koljačku politiku'.

U tom kontekstu osvrću se i na Bleiburg. Špelić upozorava da 'činjenica da su partizani oslobodili zemlju ne znači da se ne treba razgovarati o Bleiburgu, koji je bio čin masovnog ratnog zločina'. Problem vidi u potpunoj dominaciji jedne strane narativa kroz desetljeća, a zatim i u tome što se danas 'često ne koristi argumente, već političku žuč'. To je, smatra, 'najveći problem sa suočavanjem s prošlošću'.

Jakovina i Špelić se slažu da će bez ozbiljne institucionalne i obrazovne podrške, ali i političke volje da se povijest ne koristi kao sredstvo manipulacije, Hrvatska teško ispričati svoju priču - onako kako to duguje i sebi i budućnosti.

Pravnik Tomislav Jonjić je nakon Špica specijala u kojem je gostovao kao kandidat za gradonačelnika Zagreba komentirao i Dan pobjede. zato što je u Zagreb je u svibnju 1945. ušla Jugoslavenska armija, smatra taj dan okupacijom. Otkrio je i zašto za razliku od Francuza koji su na svoj pokret otpora fašizmu ponosni, dio Hrvata na svoj nije.

'Neprirodno je i neznanstveno otpor fašizmu nazivati hrvatskim jer je on bio jugoslavenski', objasnio je.

Naposljetku poručuje da povijest nije matematika ili fizika pa da se može jednoglasno donijeti zaključke: 'Historiografija nisu samo činjenica, nego i interpretacija tih činjenica'.

Dario Špelić je hrvatski povjesničar i novinar, urednik kultne emisije Hrvatskoga radija 'Povijest četvrtkom'. Diplomirao je filozofiju i povijest na FFZG-u u Zagrebu, a na HRT-u je od 1998. godine. Uređivao je i vodio emisiju 'Treća povijest' na HRT3 te obnašao razne uredničke funkcije. Poznat je po popularizaciji povijesti i znanosti. Član Vijeća Gonga, aktivan u raspravama o medijima i obrazovanju.

Tvrtko Jakovina je hrvatski povjesničar i profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Stručnjak je za suvremenu povijest, posebno Hladni rat, nesvrstane i jugoslavensku diplomaciju. Autor je više knjiga, uključujući 'Treća strana Hladnog rata' i 'Budimir Lončar - Od Preka do vrha svijeta'. Često komentira političke i povijesne teme u medijima.

Vaša reakcija na temu