Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Tko su mesijanski židovi, kojima pripadaju roditelji zakopanih beba?

Tko su mesijanski židovi, kojima pripadaju roditelji zakopanih beba?

Glavni im je simbol pečat Jeruzalema

Zastrašujući slučaj dvoje djece zakopane u dvorištu kuće u selu Ljubelj Kalnički šokirao je Hrvatsku. Ubrzo nakon otkrića zločina pojavila se informacija da su roditelji djece pripadnici pokreta mesijanskih židova. Javnost se sada pita u što vjeruju i tko su mesijanski židovi.

Pokret se pod tim imenom pojavio 1960-ih godina u Sjedinjenim Američkim Državama, a danas prema procjenama u svijetu ima oko 350.000 pripadnika. Više od dvije trećine ih živi u SAD-u, a pokret je u Hrvatskoj slabo poznat.

Njegovi sljedbenici smatraju se židovima, ali vjeruju da Isus Krist nije bio samo prorok, kako to vjeruju židovi, već da je bio sin Božji i Spasitelj, što je pak u skladu s kršćanskim naukom. Istovremeno mesijanski židovi zadržavaju mnoge elemente židovske vjerske prakse, pa tako obilježavaju židovske blagdane poput Pashe i Sukota, poštuju subotu kao dan odmora, kao i židovske prehrambene zakone te koriste hebrejske molitve u bogoslužju. Uz to, prihvaćaju i Novi zavjet kao dio Svetog pisma, što ih razlikuje od tradicionalnog judaizma.

Mesijanski pečat Jeruzalema simbol je kojim se koristi mesijanski judaizam. To je prikaz hramske menore, drevnog simbola koji su koristili židovi, zajedno s ribom koja simbolizira kršćanstvo i Davidovom zvijezdom. Mesijanski pečat nije njihov jedini simbol, ostali su simboli križ unutar Davidove zvijezde i dupin, piše Dnevnik.hr.

Unatoč njihovoj želji da djeluju kao most između dviju religija, mesijanski židovi suočavaju se s kritikama s obiju strana. Tradicionalne židovske zajednice ne priznaju pripadnike te sljedbe kao dio judaizma. S druge strane, kršćani vide mesijanske židove kao kršćane koji prakticiraju određene židovske običaje. Prati ih i kontroverza jer ih židovske zajednice često ih optužuju za pokušaj 'prikrivenog kršćanskog obraćenja židova' te potkopavanja židovskog identiteta. S kršćanske strane pripadnici te sekte nailaze na jaku kritiku zbog inzistiranja na židovskim zakonima i tradiciji.

Pripadnici pokreta bogoslužja služe u sinagogama koje su nešto drukčije od klasičnih židovskih sinagoga, a obrede drže mesijanski rabini. Pri molitvi koriste židovske predmete, a često zapjevaju i zaplešu. 

Vaša reakcija na temu