Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash U planu novi štrajk - u školama i na fakultetima

U planu novi štrajk - u školama i na fakultetima

Sindikati imaju nekoliko zahtjeva

Propalo je mirenje s Vladom pa dio školskih sindikata ide u štrajk. Idući će tjedan, kako najavljuju predstavnici, odlučiti kad točno i na koji će način štrajkati. 

Prema neslužbenim informacijama, nastavnici osnovnih škola, članovi sindikata Preporod, prvo bi trebali štrajkati dva sata, a oni koji pripadaju Nezavisnom sindikatu zaposlenih u srednjim školama i Sindikatu znanosti i visokog obrazovanja trebali bi štrajkati jedan dan. Ne dođe li nakon toga do pomaka u pregovorima s Vladom, štrajk će se 'pojačavati', piše 24sata

U školama i na fakultetima je oko 30 tisuća članova sindikata koji najavljuju štrajk. Najveći sindikat u obrazovanju - Sindikat hrvatskih učitelja - koji okuplja 23.500 članova, poručili su predstavnici, u štrajku neće sudjelovati.

Sindikati od Vlade traže rast osnovice za deset posto u odnosu na 2024., povećanje koeficijenata ili prosvjetni dodatak, odgodu modularne nastave u strukovnim školama i izuzeće ocjenjivanja prosvjetnih djelatnika.

- Imamo potpisane zapisnike o propalom pokušaju mirenja, stvoreni su svi uvjeti za zakoniti štrajk. Vlada previše traži, a premalo nudi. Složili su se oko našeg prijedloga da se uvođenje modularne nastave u strukovnim srednjim školama odgodi za godinu, čak i dvije - poručio je Željko Stipić, predsjednik sindikata Preporod.

S druge strane, iz Sindikata hrvatskih učitelja poručuju kako je zakonitost takve 'lepeze zahtjeva' upitna. U slučaju da se štrajk proglasi nezakonitim, poslodavac ima temelj za davanje otkaza. Počelo se, kažu, s dva zahtjeva, sad ih je pet, a znanstveni sindikat ima i svoja tri, pa mnogima nije ni jasno zašto se štrajka.

Štrajk bi se mogao 'poklopiti' s provedbom nacionalnih ispita u osmim razredima osnovne škole, odnosno u vrijeme učeničkih natjecanja. I u sindikatima su svjesni da će sve to biti poremećeno.

- O tome ćemo razgovarati kad za to dođe vrijeme. Mi sad znamo da nas je druga strana dovela pred zid. Nisu prihvatili ni minimalna tri od naših pet uvjeta - nisu željeli korekciju koeficijenata, nisu željeli povećanje osnovice, nisu čak ni prihvatili da se to proba kroz prosvjetni dodatak, kroz granske kolektivne ugovore. Ni jedan od tih naših zahtjeva nije prihvaćen - rekao je Stipić za RTL.

Iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih poručuju da razloga za štrajk nema jer je od početka mandata Vlade prosvjetarima plaća rasla svake godine. Dodaju kako dosadašnje uvećanje iznosi 60 posto. Vjeruju da većina zaposlenika 'neće dopustiti da ih sindikalni čelnici koriste u cilju postizanja nekih interesa koje ne iznose javno.'

Vaša reakcija na temu