Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash UGOSTITELJI NEGODUJU 'Potpuna zabrana pušenja bacila bi nas na koljena'

UGOSTITELJI NEGODUJU 'Potpuna zabrana pušenja bacila bi nas na koljena'

Promet im je već pao

Od početka ove godine obavljeno je 389 inspekcijskih nadzora u ugostiteljskim objektima u kojima je utvrđena 181 nesukladnost sa zakonom, a najčešća nesukladnost je pušenje na zatvorenim terasama. Ugostiteljski objekti koji krše zakon mogu dobiti kazne i do 19.908 eura.

Kako je u Austriji i Sloveniji tekla prilagodba na zakon koji potpuno zabranjuje duhanske proizvode u lokalima, odgovorili su dopisnica Večernjeg lista Snježana Herek, Željko Pojer, predsjednik Udruženja obrtnika Požega te ugostitelj iz Jesenica u Sloveniji - Mladen Strniša.

- Prilagodba je tekla relativno brzo. Austrijanci su poznati po tome da se drže zakona, ali inspektori su se svejedno pobrinuli za nekoliko kazni na početku. Kazne su visoke, ako se gosta zatekne da puši u nedozvoljenom prostoru, plaća kaznu 100 eura ako mu je prvi put, a 1000 eura ako to ponovi, rekla je Herek za HRT.

- Ugostitelj plaća kaznu od 2000 eura, a ako se to ponovno dogodi, plaća kaznu do 20 tisuća eura, nastavila je.

Istaknula je kako se zakon dodatno nije pooštravao, a kada je prošle godine ova tema bila pred Europskom komisijom, 'spominjalo se zabranu na otvorenom prostori, međutim - odmah su se ugostitelji i hotelijeri digli na noge i sve je utihnulo'.

- Ne može se pušiti niti u noćnim klubovima, niti barovima niti u casinu. Zakon je rigorozno zabranio pušenje bilo kakvih duhanski proizvoda, pojasnila je.

- Ministarstvo zdravstva se ne iznosi brojke o smanjenju pušenja, ali istaknuli su da je broj pušača pao od 2019. godine kada je zakon o zabrani pušenja donesen. Pao je broj pušača koji puše klasične duhanske proizvode, ali i da je narastao broj pušača koji puše elektronske cigarete, zaključila je Herek.

'Nije nam jasno čemu tolike kontrole u ova dva mjeseca'

Željko Pojer istaknuo je kako noćni život u Hrvatskoj umire već neko vrijeme te da bi potpuna zabrana pušenja ugostitelje bacila na koljena.

- Pojačane su kontrole od početka godine. Kada smo mi uveli zabranu pušenja, onda su svi vidjeli da ta zabrana neće polučiti ništa dobro i da će ugostiteljstvo doživjeti totalni slom. Na tragu toga, nama su ponuđene neke mogućnosti da smo lokale do 50 četvornih metara mogli prenamijeniti u pušačke, a lokali veći od 50 četvornih metara su mogli napraviti posebne prostore uz ventilaciju, rekao je.

Taj zakon je već dugo na snazi, istaknuo je Pojer, ali 'nama kao ugostiteljima nije jasno čemu tolike kontrole u ova dva mjeseca i čemu takve kazne'.

- Ugostiteljstvo je općenito na koljenima. Vlasnik sam noćnog kluba. Zna se da noćni život u Hrvatskoj umire, a ako dođe do potpune zabrane pušenja, većina nas će morati zatvoriti i otpustiti radnike, dodao je.

Predsjednik Ceha ugostitelja pojasnio pravila o pušenju u lokalima

Mnogi ne mogu zamisliti prvu jutarnju kavu na terasi omiljenog kafića bez cigarete. No ako je ugostitelj terasu zatvorio, pušenje je zabranjeno. 

- Terasa, ukoliko je otvorena više od 50 posto, odnosno s tri strane, tada je na njoj dozvoljeno pušenje bez obzira poslužujete li hranu i piće ili samo piće. Ukoliko je terasa zatvorena više od 50 posto, odnosno ostakljena, bez obzira poslužujete li hranu, na njoj je pušenje zabranjeno, pojasnio je Hrvoje Margan, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a.

Brojni ugostitelji u zimskim mjesecima problemu hladnoće i oborina doskaču upravo zatvaranjem terasa. Ipak, morat će birati ili toplina u zatvorenom, ili dopuštena konzumacija duhanskih proizvoda.

- Otvaramo sva stakla koja imamo, cijela terasa mora biti otvorena, radimo pregradu trenutno da odvojimo nepušački dio za goste koji su nepušači, rekao je Hrvoje Grivičić, voditelj riječkog ugostiteljskog objekta.

'U nekim lokalima pad prometa više od 50 posto'

Predviđene novčane kazne kreću se od devet do gotovo 20 tisuća eura za pravnu osobu u prekršaju.

- Kazne određuje sam državni inspektor prilikom nadzora prostora, veličine kvadrature i količine gostiju koju je zatekao, dodao je Margan.

Na riječkom je području Državni inspektorat imao pune ruke posla. Do sredine veljače provedeno je 76 nadzora, a u čak 32 utvrđene su povrede Zakona.

Nekim objektima kazne nisu jedini naneseni udarac.

- Imamo, rekao bih, 50% pada prometa u prvoj smjeni, a druga smjena čak i puno jače, dodao je Grivičić.

Ugostiteljima ostaje prilagoditi se i čekati toplije proljetne dane, koji će izmamiti osmjehe i otvoriti terase.

Vaša reakcija na temu