U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, u Vukovaru su identificirana dvojica civila nestala u Domovinskom ratu - Tomislav Plavšić (1938.) i Franjo Ivoš (1941.), čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz masovne grobnice otkrivene u svibnju 2024. na Petrovačkoj doli kod Vukovara.
Tomislav Plavšić odveden je u studenome 1991. iz podruma obiteljske kuće u Vukovaru i zarobljen zajedno s više osoba među kojima je bila i njegova supruga Marija, koja još nije pronađena. Njegovi posmrtni ostaci bit će već sutra pokopani na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, a sin i kći se nadaju da će pronaći i majku, za kojom tragaju više od 33 godine.
Franjo Ivoš zarobljen je u lipnju 1995. na smetlištu između Nemetina i Sarvaša u blizini linije razgraničenja kao djelatnik komunalnog poduzeća zajedno s još dvojicom kolega, koji su u kolovozu 1995. razmijenjeni. Za Ivoša su od tada vođeni pregovori sa srpskom stranom, a nakon saznanja da je usmrćen traženi su posmrtni ostaci, koji su napokon pronađeni u ožujku ove godine te je nakon punih 30 godina od nestanka danas identificiran.
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved ističe kako pronalaskom posmrtnih ostataka žrtve iz 1995. godine, danas identificiranog Ivoša, Petrovačka dola dobiva dodatnu dimenziju.
'Danas je napokon kraj agonije za ove obitelji, ali ne i za institucije, za nas koji tražimo nestale i za one koji su nadležni za procesuiranje zločina', poručio je Medved te izrazio uvjerenje kako će nadležne institucije RH poduzeti sve kako bi zločinci bili privedeni pravdi.
'Ovo je sekundarna, možda i tercijarna grobnica. Netko je te ljude i posmrtne ostatke prevozio, netko je to organizirao, nemoguće da nitko ništa nije znao. Neprijavljivanje i prikrivanje kaznenog djela je isto kazneno djelo. Dakle, nisu odgovorni samo neposredni počinitelji, onaj tko je ispalio metak, nego i onaj tko je to naredio i tko je to znao', kazao je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić te i ovom prilikom poručio da se nikada neće umoriti u progonu počinitelja.
Podsjetimo, odmah nakon pronalaska prvih posmrtnih ostataka ministar Medved zatražio je obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji na kojoj je dosad iskopano, pregledano i izveženo oko 125 tisuća kubnih metara raznog smeća dubine do 17 metar i koja se i nadalje pretražuje.
Pretraživanje je počelo u travnju 2022. temeljem informacija Sigurnosno-obavještajne agencije, a nakon dvije godine pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci žrtava, od kojih je dosad identificirano 35 osobe.
Među identificiranima je 19 hrvatskih branitelja i 16 civila, od kojih su četiri žene, a žrtve su u dobi od 22 do 68 godina. Gotovo svi su nasilno odvedeni u jesen 1991. tijekom velikosrpske agresije na Vukovar, većina u studenome prilikom okupacije grada, dio je zadnji put viđen u hangarima Veleprometa, dio u zatočeništu u Negoslavcima, a neki su odvedeni iz domova na Sajmištu. Većina obitelji identificiranih žrtava višestruki su stradalnici. Jedino je danas identificirani Ivoš odveden u ljeto 1995. iz UNPA zone između Nemetina i Sarvaša.
U mandatu od listopada 2016. provedena su terenska istraživanja na više od 420 lokacija te je pretraženo oko milijun m2. Najopsežnije terenske aktivnosti provedene su na području Vukovarsko-srijemske županije, gdje je pronađeno šest masovnih grobnica, a na području Hrvatske više od 40 pojedinačnih grobnica. U tom razdoblju ekshumirani su posmrtni ostaci 227 osoba, a identificirano je 319 osoba.
Nakon današnje identifikacije, Republika Hrvatska traga za 1744 osobe nestale u Domovinskom ratu, od kojih je 332 nestalih ili smrtno stradalih na području Vukovara.