Zbog rasta vodostaja Save na nogama su čuvari pašnjaka Gajna nedaleko od Slavonskog Broda. Dio podolskih goveda koja ondje borave već su evakuirali, a dvjestotinjak je na protupoplavnim platformama, no i njih će morati premjestiti ako Sava nastavi rasti.
Kad Sava raste - pašnjak Gajna pretvara se u jezero. Za ljude iz Brodskog ekološkog društva to nije iznenađenje, ali strahuju od ekstremnog vodostaja. Zaštićeni podolci zasada su na suhom.
- One nisu u opasnosti jer za njih imamo protupoplavnu platformu. Neugodno je, ali mi ćemo to preživjeti, ustvrdio je Šimo Beneš iz Brodskog ekološkog društva za HRT.
Za Stjepana Odobašića, novog čuvara Gajne, ova će poplava biti vatreno krštenje.
- Krenulo je od sinoć. Noć je bitna. Mora se staviti protupoplavna platforma da krave ne idu preko. Vidjet ćemo što nas čeka. Očekujemo nevrijeme, tako su najavili, kazao je.
Uzgajivači se nadaju da neće biti još evakuacija
Na ispaši su ovdje uz ugrožene podolce i druge autohtone pasmine. Neka su grla već izvučena na sigurno. Uzgajivači se nadaju da novih evakuacija neće biti.
- Prema dostupnim prognozama neće biti potrebe. Prognoziran je vodostaj negdje 820 cm, a ti protupolavni nivoi su na 850 cm i više, kazao je Matija Miletić, rukovoditelj obrane od poplave Slavonski Brod.
- I tu imaju hranu i to je to. To će vrijeme proći. Njima je nabitnije tih četiri, pet dana, dodao je Odobašić.
Za ekstenzivan uzgoj stoke - Gajna je nepresušan izvor hrane. A kao prirodna retencija važna u obrani naselja od poplava.
- Sa svojih 400-tinjak hektara stvara prostor u koji se rijeka može izliti i samim time, snižava se vodostaj, pojasnio je Miletić.
Ta dvostruka uloga razlog je više za očuvanje područja koje je sjajan primjer održivog ekosustava.