06/06/26 · 15:10

HSP Šibenik upozorava na rast cijena hrane: 'Građani su dovedeni na rub egzistencijalnog opstanka'

Stranka tvrdi da su visoke cijene osnovnih namirnica i problemi domaćih proizvođača stvorili začarani krug koji pogađa i potrošače i poljoprivrednike

HSP Šibenik upozorava na rast cijena hrane: 'Građani su dovedeni na rub egzistencijalnog opstanka'
Foto: Pixabay
Piše M. K.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

HSP Šibensko-kninske županije upozorio je na, kako navode, sve veći jaz između primanja građana i cijena prehrambenih proizvoda, ističući da su mnoge osnovne namirnice u posljednje tri godine znatno poskupjele.

U priopćenju stranka kritizira aktualnu poljoprivrednu politiku, za koju smatra da nije osigurala održiv razvoj domaće proizvodnje te da su posljedice vidljive na tržnicama i policama trgovina.

'Pregledom cijena na tržnicama i u trgovačkim lancima danas su prosječni hrvatski građani dovedeni na rub egzistencijalnog opstanka', navode iz HSP-a.

Kao primjer ističu cijene povrća, posebno rajčice i mahuna. Prema njihovim navodima, rajčica se rijetko može pronaći po cijeni nižoj od 2,50 eura za kilogram, dok su mahune na pojedinim tržnicama dosegnule cijenu od 11 eura po kilogramu.

Iz stranke upozoravaju da rast cijena posebno pogađa umirovljenike. Navode kako se velik broj mirovina kreće između 500 i 700 eura te smatraju da osobe s takvim primanjima teško mogu osigurati kvalitetnu i uravnoteženu prehranu.

HSP se osvrnuo i na položaj domaćih proizvođača maslinovog ulja. Tvrde da se hrvatski proizvođači suočavaju s konkurencijom jeftinijih ulja upitne kvalitete, zbog čega dio njih ne uspijeva prodati vlastite proizvode unatoč tome što domaća proizvodnja ne podmiruje ni polovicu nacionalnih potreba.

'Stvoren je začarani krug u kojem su i hrvatski potrošači i hrvatski proizvođači ugroženi', poručuju iz stranke.

U priopćenju se navode i aktualne cijene mesa, koje se, prema njihovim podacima, kreću od oko šest eura za kilogram svinjske buti do 11 eura za kilogram telećeg vrata. Kada je riječ o ribi, ističu da cijene značajno ovise o vrsti i podrijetlu proizvoda, pri čemu se najveća potražnja bilježi za srdelama i lokardama, dok većina građana, navode, kupuje ribu čija je cijena niža od 10 eura po kilogramu.

HSP Šibensko-kninske županije zaključuje kako rast troškova života i problemi u domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji zahtijevaju ozbiljnije mjere kako bi se zaštitio životni standard građana i osnažila konkurentnost hrvatskih proizvođača.

HSP Šibenik

PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp