03/04/26 · 12:19

JELENIĆ I EKIPA SPREMNI AKO SE NOSAČ OPET POJAVI 'Mi smo miroljubiva država, takvo smeće nam tu ne treba'

'Situacija je sve gora, svi ćemo plaćati cijenu ove gluposti'

JELENIĆ I EKIPA SPREMNI AKO SE NOSAČ OPET POJAVI 'Mi smo miroljubiva država, takvo smeće nam tu ne treba'
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Antej Jelenić i suradnici dočekali su danas novinare na Rivi kako bi otkrili da prosvjeda protiv američkog nosača na nuklearni pogon ipak neće biti jer je otplovio.

'Brod koji je jučer otišao, stavio je točku na ovu priču. Prosvjeda neće biti, ne postoje bitni razlozi za prosvjed koji je izazvao pozornost javnosti. Imali smo pozive ne samo iz Splita, već i reakcije iz ostalih gradova. Čak je bilo inicijativa da organizirani autobusi dođu u Split na prosvjed. Bit ćemo i dalje spremni za druge stvari', kazao je Blaž Limić koji je Splićane vodio u prosvjed zbog dolaska broda punog azbesta u splitski škver u ljeto prošle godine.

'Odlučili smo da neće rasipati energiju na ovo, već ćemo biti spremni. Poručujemo i našoj Vladi da su nama naše more i horizont ključan element života. Otkako je Amerika došla u Perzijski zaljev, stotine rafinerija je spaljeno, bombardirani su ljudi, tankeri gore. Takvi prizori nam ovdje ne trebaju.

Skupila se jezgra ljudi koja je spremna za ubuduće ako se pojave ovakvi brodovi koji sudjeluju u ratovima, koji su van svih zakona i ustava. Neće se dobro provesti ovdje. Ne treba nam nuklearni krokodil na horizontu.

Taj brod predstavlja razaranje i zagađenje u svakom pogledu. Većina građana Splita je protiv ovoga, većina Amerikanaca i Europe, svugdje su prosvjedi. Nismo mi usamljeni. Ne borimo se protiv Amerike, već se borimo za narod Amerike. Pitali smo mornare zašto sudjeluje u tome. Kažu da imaju ugovore. Oni bi najradije išli ća, jer znaju o čemu se radi i da je to zločin po svakom kriteriju.

Kada ponovnu dođu, organizirat ćemo prosvjed i poručiti da nam to ne treba na horizontu, on nam služi za poeziju i odmor, mi smo miroljubiva država. Takvo smeće nam tu ne treba.

Svi bi trebali reagirati, ali ne reagiraju jer se bave novcem. Njima je bitno da se nešto malo ušićari, a istodobno nas pogađa najdublja kriza koja dolazi. Stvar sve više eskalira. Ovo ide sve gore i gore, mi ćemo svi plaćati cijenu ove gluposti', kazao je Jelenić.