22/08/26 · 18:05

Mila Ozretić prva Hrvatica koja je završila legendarni Trofeo Kima

Izniman rezultat

Mila Ozretić prva Hrvatica koja je završila legendarni Trofeo Kima
Foto: Press
Piše M. K.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Hrvatska skyrunnerica Mila Ozretić ostvarila je izniman rezultat na jednom od najtežih i najpoznatijih skyrunning natjecanja na svijetu – Trofeo Kima u talijanskoj Val Masino. Ozretić je 52 kilometra iznimno zahtjevne visokogorske trase, s 4.200 metara uspona i jednako toliko spusta, završila za 11 sati i 17 minuta. Prema dostupnim službenim rezultatima i arhivi utrke, Ozretić je ujedno prva Hrvatica koja je završila Trofeo Kima.

Trofeo Kima nije klasična trail utrka, pa čak ni utrka na koju se može prijaviti svatko tko smatra da je spreman za 52 kilometra i 4.200 metara uspona. Riječ je o jednoj od tehnički najzahtjevnijih utrka u svjetskom skyrunningu, koja se održava na legendarnom Sentiero Roma u talijanskoj Val Masino.

Ovogodišnje, 23. izdanje održano je u subotu, 22. kolovoza, a Trofeo Kima dio je Merrell Skyrunner World Seriesa i prema pravilima International Skyrunning Federationa klasificiran je kao SkyUltra.

52 kilometra preko sedam prijevoja viših od 2.500 metara

Start i cilj utrke nalaze se u Filoreri na 870 metara nadmorske visine, a između njih natjecatelje čeka pravi visokogorski poligon.

Trasa vodi preko sedam alpskih prijevoja, svih iznad 2.500 metara nadmorske visine, dok je najviša točka utrke Passo Cameraccio na 2.950 metara.

Ukupno se na 52 kilometra svladava 4.200 metara uspona i 4.200 metara spusta, odnosno čak 8.400 metara ukupne visinske razlike.

No, sami kilometri i visinska razlika ne opisuju u potpunosti težinu Kime. Natjecatelji prolaze preko granitnih stijena i morena, sipara, strmih planinskih padina, izloženih polica i snježnih dijelova. Na najtežim mjestima trasa je osigurana fiksnim užadima, a upravo je kombinacija velike nadmorske visine, izloženosti i izrazito tehničkog terena ono po čemu je Kima postala jedna od kultnih utrka svjetskog skyrunninga.

Organizatori je često nazivaju svojevrsnim 'završnim ispitom na sveučilištu skyrunninga', dok ju je četverostruki pobjednik Kime Kilian Jornet opisao kao 'najspektakularniju utrku na svijetu'.

Na Kimu nije dovoljno samo prijaviti se

Posebnost Trofeo Kime je i u tome što sama želja za nastupom nije dovoljna za dobivanje startnog broja.

Organizatori prije prihvaćanja prijave pregledavaju skyrunning iskustvo i rezultate svakog kandidata. Natjecatelji moraju dokazati da su završavali tehnički zahtjevne skyrunning utrke odgovarajuće razine te imati dovoljan broj bodova koji potvrđuju i iskustvo i razinu izvedbe.

Za nastup 2026. godine traženo je najmanje 650 ITRA ili ISF bodova za muškarce i 500 za žene, uz dokaz o završenim tehničkim skyrunning utrkama. Natjecatelji moraju imati najmanje 20 godina i liječničku potvrdu za natjecateljski endurance sport.

Koliki je interes za Kimu najbolje pokazuje podatak organizatora da su dvije godine ranije za raspoloživa mjesta zaprimili oko 2.000 prijava.

Za 2026. prvih 100 mjesta bilo je rezervirano za finišere zahtjevne Grigne SkyMarathon, dok su ostali kandidati prolazili postupak predprijave i selekciju na temelju svog sportskog životopisa.

Strogi vremenski limiti

Doći na start Kime tako je tek prvi dio izazova. Jednom kada utrka počne, natjecatelji moraju proći nekoliko strogo definiranih vremenskih kontrola.

Prvi limit nalazi se na Bocchetta Roma, do koje se mora stići unutar 3 sata i 15 minuta. Do Rifugio Allievi-Bonacossa potrebno je doći unutar 6 sati.

Treći veliki vremenski limit nalazi se kod Rifugio Gianetti: 8 sati za muškarce i 8 sati i 30 minuta za žene.

Maksimalno vrijeme za završetak cijelog Trofeo Kime iznosi 11 sati za muškarce i 11 sati i 30 minuta za žene.

Upravo je za izdanje 2026. organizator ženama produžio posljednja dva vremenska limita za pola sata. Objašnjeno je kako su žene u ranijim godinama startale pola sata prije muškaraca, dok su kasnije start i limiti izjednačeni, zbog čega su ženski limiti postali previše restriktivni.

Kaciga, RECCO i obvezna visokogorska oprema

O ozbiljnosti terena govori i popis obvezne opreme.

Na visokogorskom dijelu trase od Predarosse do Bagni di Masino natjecatelji 2026. godine morali su nositi certificiranu planinarsku kacigu

Oprema se kontrolira prije starta, a njezin nedostatak na startu znači zabranu nastupa, odnosno diskvalifikaciju ako se utvrdi da je natjecatelj nema tijekom utrke ili na cilju.

Na tehničkim dijelovima trase nije dopušteno korištenje štapova.

Sigurnost natjecatelja na stazi osiguravaju pripadnici gorske službe spašavanja, alpski vodiči, SAGF, civilna zaštita i medicinsko osoblje. Liječnik na kontrolnim točkama može procijeniti da natjecatelj više nije sposoban sigurno nastaviti utrku i tada je obvezan prekinuti natjecanje.

Mila do cilja za 11 sati i 17 minuta

U takvim je uvjetima Mila Ozretić uspjela završiti svih 52 kilometra Trofeo Kime za 11 sati i 17 minuta.

Rezultat dobiva dodatnu težinu kada se uzme u obzir da Kima nije utrka na kojoj je najveći izazov samo prijeći 52 kilometra. Potrebno je najprije zadovoljiti stroge kvalifikacijske kriterije i biti odabran za nastup, a zatim na izrazito tehničkom visokogorskom terenu proći sve kontrolne točke unutar propisanih vremenskih limita.

Prema dostupnim službenim rezultatima i arhivi Trofeo Kime, Mila Ozretić prva je hrvatska natjecateljica koja je završila ovu legendarnu utrku.

Trofeo Kima održava se od 1995. godine, a od 2008. održava se svake druge godine. Tijekom godina postala je jednom od utrka koje su obilježile povijest skyrunninga i na kojoj su nastupala neka od najvećih imena ovog sporta.

Završiti Kimu zato znači mnogo više od još jednog upisanog rezultata na dugoj planinskoj utrci.

A od 2026. godine među njezinim finišerima je i jedna Hrvatica – Mila Ozretić.


PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Dodaj kao preferirani izvor na Googleu