Najveći i jedan od najnagrađivanijih arhitektonskih ureda u Hrvatskoj, studio 3LHD, ove godine obilježava važnu obljetnicu – 30 godina uspješnog rada i stvaranja arhitekture. Studio, koji su još kao studenti zbog pobjede na arhitektonskom natječaju 1994. godine osnovali Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović i Silvije Novak, a kasnije im se pridružila i partnerica Paula Kukuljica, danas broji preko 60 članova tima različitih profila - arhitekata, dizajnera, te podrške poslovanja na čelu s direktorom Vladom Karmelićem. Više od 250 arhitekata i suradnika raznih struka kroz čak 340 projekata doprinijelo je rastu i uspjehu 3LHD-a tijekom posljednja tri desetljeća. U petak, 29. studenoga, proslavili su okrugli jubilej u prostoru bivšeg kina Urania na Kvaternikovom trgu u Zagrebu, u krugu prijatelja, partnera i predstavnika državnih tijela i lokalne samouprave, uz druženje i izložbu uspješnih, ali i neostvarenih projekata.
Pop – up izložba '3LHD x 30' predstavila je i pojedince zaslužne za njihovu realizaciju, kao i upečatljive trenutke bogatog tridesetogodišnjeg rada. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja, hrvatskih paviljona na EXPO-u u Japanu, Rive u Splitu, sportske dvorane Bale, brojnih reprezentativnih hotela te poslovnih objekata i stambenih blokova afirmirali su studio u stručnim krugovima, ali i u širem krugu domaće i strane javnosti. No sve ovo tek je dio ostavštine koja seže još u razdoblje formiranja ureda u tranziciji, u vremenu potpune promjene društvene i tržišne paradigme. Takav društveni kontekst i okolnosti oblikovali su razvoj ureda kojeg karakteriziraju neodustajanje od zadataka, posvećenost projektima i upornost.
'Interakcijom te poticanjem edukacije, komunikacije i inovacije kao temeljnih načela u procesu kreativnog stvaranja, kao i poticanjem interdisciplinarnog načina rada i suradnje sa srodnim djelatnostima ured je postao svojevrstan generator razvoja kulture i umjetničkog stvaralaštva, povezivanja zajednice i aktivacije društvenih promjena', naglasio je u povodu obljetnice partner i suosnivač studija 3LHD Silvije Novak.
Timski pristup projektiranju jedna je od glavnih karakteristika njihovog rada. 3LHD je usmjeren na integraciju različitih disciplina; arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti.
'Smatramo da kvalitetni rezultati dolaze iz međuodnosa pojedinih ideja različitih kreativnih disciplina, koje hrane jedna drugu, bilo da imaju podlogu u umjetnosti ili dolaze iz inženjerskih struka', napomenula je partnerica Paula Kukuljica.
Veliku pažnju posvećuju i edukaciji mladih generacija. Od 2001. kroz predavanja i kolegije sudjeluju u edukaciji na Arhitektonskim fakultetima u Zagrebu i u Splitu, te na mnogim svjetskim sveučilištima i institucijama kao što su Harvard, ETH, Cornell University.
'Osim domaćih, često kao praktikante ugošćujemo i strane studente koji u Hrvatsku dolaze preko IAESTE ili Erasmus programa razmjene. U posljednjih 15-ak godina kroz naš je ured prošlo više od 60 praktikanata iz Hrvatske i svijeta', istaknuo je partner Saša Begović.
'Naš pristup projektiranju je svaki put s različitim realnostima, s mnogo različitih parametara koje si zadajemo i koji su nam zadani, on je integralan, analitičan i iterativan. Takvim načinom rada istražujemo najprimjereniji koncept i pokušavamo stvoriti novu vrijednost. Uvijek radimo svojevrsni prototip, koji je kao i u autoindustriji koji puta redizajn, a koji puta istraživački poduhvat', otkrila je partnerica Tatjana Grozdanić Begović.
Primjena suvremenih alata i tehnologija u radu 3LHD-a rezultirala je digitalnom platformom VOLUM3. Projekt je započeo kao start-up, ali vrlo brzo je izrastao u jedinstvenu bazu podataka i postao ključni alat na projektima kao što su kampusi Infobip i Rimac, omogućujući transparentnost i efikasno upravljanje složenim građevinskim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
'VOLUM3 je platforma namijenjena svim sudionicima u procesu planiranja investicije, projektiranja, gradnje i upravljanja zgradama, na projektima različitih mjerila - od najmanjih do najvećih. Moduli su digitalna verzija radnih procesa u stvarnom svijetu, a korisnici ne moraju svoj način rada prilagođavati softveru već intuitivno koriste njegove mogućnosti, prema svojim potrebama', pojasnio je Marko Dabrović.
Kvalitetu rada studija prepoznaje i kritika.
'Tijekom kontinuiranog rasta ureda i povećanja opsega i složenosti zadataka 3LHD je razvio metodologije rada u kojima je arhitektonski ured u prvom redu platforma za koordiniranu proizvodnju i razmjenu ideja i znanja', istaknuo je Maroje Mrduljaš, arhitekt, kritičar i teoretičar arhitekture i dizajna.
Podsjetimo, 3LHD je za svoj rad primio niz domaćih i nekoliko važnih međunarodnih priznanja i nagrada: A+Award u kategoriji Architecture +Landscape za Karlovački slatkovodni akvarij (2017.); European Hotel Design Award 2012 za najbolji hotel za Hotel Lone; brončanu (2009.) i srebrnu (2011.) IOC IAKS Sports Award medalju; nagradu za najbolju sportsku građevinu na Svjetskom festivalu arhitekture WAF 2008, AR Architectural Review Award (UK), ID Magazine Award (USA).
Zavidan broj osvojenih hrvatskih strukovnih nagrada uključuje dvije nagrade Drago Galić, 2013. za Kuću V2; 2008. za Kuću J2, dva Bernanda Bernardija, 2009. za Centar Zamet; 2005. za Hrvatski paviljon EXPO, tri Viktora Kovačića, 2019. za Uraniju; 2011. za Hotel Lone; 2001. za Most hrvatskih branitelja i tri državne nagrade Vladimir Nazor, 2019. za Uraniju; 2009. za Centar Zamet; 1999. za Vilu Klaru.
Aktivna gradilišta uključuju velike infrastrukturne projekte poput Autobusnog terminala Žabica u Rijeci, zatim hotele Marjan u Splitu i Argentina u Dubrovniku. 3LHD je prisutan i na međunarodnoj sceni, pa tako trenutno grade Rivu Grignano ispod parka Miramare u Trstu. Među aktualnim projektima ističu se Kupari Dubrovnik Resort, Hotel Valkane, projekt osnovne škole u Kastvu, dječji vrtić Kupari u Župi Dubrovačkoj, Small Mall u Splitu, projekt 4_Tornja u Zagrebu, rekonstrukcija i uređenje Giardina u Puli. U staro kino Urania 3LHD odlučio je investirati 2017., te je u nešto manje od tri godine rekonstruiran u novu Uraniju – njihov ured, ali i mjesto susreta kulturne i poslovne zajednice, prostor za brojna događanja poput edukativnih radionica, predstavljanja, izložbi, koncerata, projekcija koji vodi Romana Ilić.