Od pučinskih otoka do Savudrije utvrđen je popis 32 nekretnine od strateškog značaja uz pomoć kojih država želi ostvariti financijsku korist. Među njima je i zapušteno lječilište na Makarskoj rivijeri na čijem mjestu ministar državne imovine vidi hotel, a ministrica kulture i medija ga štiti kao izvanredno kulturno dobro.
Napušteno lječilište Krvavica našlo se među državnim nekretninama od strateškog značaja, kao i ostale nekretnine mahom na obali - od Jurjeve luke na Lastovu, otoka Smokvice u šibenskom arhipelagu, do turističke zone Privlaka u Zadarskoj županiji, piše Dnevnik.hr.
Na Kvarneru država želi komercijalizirati HŽ-ov neboder u Rijeci, a najviše strateških projekata nalazi se u okolici Pule.
'To su upravo one nekretnine od čije se uporabe, korištenja i raspolaganja očekuje značajna financijska gospodarska razvojna i društvena korist', rekao je prije nekoliko dana ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
'Od rata tako stoji. Trebalo bi nešto da se uredi, a ne ovako da stoji', rekao je Pero iz Krvavica.
'Iskreno, bilo koje rješenje bi mi bilo prihvatljivo', dodao je Vladimir iz Makarske.
Izazov za buduće investitore bit će ograničeni broj soba koje zbog zaštite nije moguće mijenjati, ali i stanari sa stečenim pravima koji u obližnjem objektu, koji je spojen mostom, žive već godinama.
Kompleks je na listi zaštićenih kulturnih dobara gdje se navodi kako je u pitanju lječilišna arhitektura relevantna u međunarodnom kontekstu. Istovremeno, prema objavljenom, Vlada na ovom mjestu predviđa hotel kapaciteta 350 kreveta.
Za struku dvojbe nema.
'Zamislite da je netko smislio prostor koji je za djecu koja boluju od plućnih problema i napravi ga odignutog od terena. Napravi ga tako da je kao filter za zrak, koji prolazi kroz to sve zajedno, s puno zasjenjenih prostora, puno prostora za igru, trčanje, kretanje po spiralnim rampama. To je apsolutno genijalna arhitektura, to je nešto što definitivno trebamo čuvati', rekao je arhitekt Dinko Peračić za Dnevnik.hr.
Iako djelomično devastiran, objekt i danas obilaze zainteresirani.
'Europski i svjetski je to interesantan projekt,gdje bi se mogli uključiti neki umjetnici, neki arhitekti', rekao je Damir.
'Dalmacija treba mjesta gdje bi se djeca mogla oporavljati od zdravstvenih i respiratornih bolesti tako da možda treba u tom smjeru dodatnu podršku dati nekom privatnom investitoru', rekla je Marina iz Ukrajine.
'Ako je već arhitektonski zaštićen, a u koju svrhu - u turističku ili nekakvu, mislim da bi treba ostati ovakav kakav je', rekao je Prvenko iz Makarske.
No, bila bi prava šteta da se i dalje prepusti propadanju.