Najava poslova u građevinarstvu ima ključnu ulogu ne samo u operativnom upravljanju projektima, nego i u širem strateškom upravljanju tvrtkama. Stoga je danas u Hrvatskoj gospodarskoj komori na forumu 'Prostor, gradnja, budućnost Hrvatske - od zakona do realizacije' potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić predstavio ključne projekte i aktivnosti Ministarstva s fokusom na stambenu politiku, zakonodavstvo, nastavak poslijepotresne obnove i moguću regulaciju cijena građevinskog materijala.
'Građevinski sektor u Hrvatskoj danas zapošljava oko 150 tisuća radnika uz udio u BDP-u od oko 6,3 %. Rast u proteklim godinama usko je povezan s priljevom sredstava iz fondova EU te kroz NPOO, kojim financiramo značajan dio obnove od potresa. Kako bi sektor napredovao, potrebno je pronaći i rješenje nedostatka radne snage, koji se ne može oslanjati samo na uvoz stranih radnika. Uz sigurnost i kvalitetu života, što je jedna od naših najvećih prednosti, potrebno je osigurati priuštivo stanovanje kako bismo stvorili uvjete za povratak brojnih obitelji. Pozdravljamo prijedlog Nacionalnog plana stambene politike koji osigurava daljnju zaposlenost građevinske operative uz rješavanje stambene problematike kao jedne od ključnih demografskih i pronatalitetnih mjera', poručio je uvodno predsjednik HGK Luka Burilović.
Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić sažeo je novine koje je predstavljao u četiri D: demografija, dekarbonizacija, digitalizacija i dokumenti strateškog značaja.
'Uloga ovog ministarstva u demografskoj revitalizaciji je velika, prije svega u rješavanju priuštivog stanovanja. Drugi D odnosi se na dekarbonizaciju, odnosno našu ulogu u energetskoj obnovi. Treće je digitalizacija, tj. digitalna obrada podataka prostornog uređenja. Posljednje su dokumenti strateškog značaja, kao što je Nacionalni plan stambene politike. Ministarstvo će do kraja godine donijeti nekoliko zakona, strateškog značaja, prije svega novi zakon o gradnji, gdje će nam itekako trebati suradnja i koordinacija s građevinskim sektorom, a radimo i novi zakon o prostornom uređenju', rekao je Bačić te istaknuo izniman rast sektora, uz rast obujma građevinskih radova od 15 posto, ali i problem nedostatka radne snage, gdje godišnje nedostaje oko devet tisuća novih radnika.
Potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj istaknula je temu cijena kao ključnu za sektor u narednom razdoblju.
'Zagovaramo mjere koje će dalje jačati ovaj sektor - samo takav jak sektor može dati svoj doprinos suzbijanju inflacije. HGK predlaže povećanje ponude stambenih objekata. Kada ima više dostupnih nekretnina, cijene stanovanja mogu se stabilizirati ili čak pasti, što pomaže u suzbijanju inflacije. Zagovaramo i pokretanje velikih infrastrukturnih projekata koji stvaraju poslove i povećavaju produktivnost jer produktivnost može pomoći u smanjenju pritiska na cijene. Važna je primjena novih tehnologija koji smanjuju troškove gradnje i povećavaju efikasnost. Zagovaramo regulativu za poticanje izgradnje i obnove, kao što su porezne olakšice ili subvencije za građevinare koji grade pristupačne stambene jedinice. Pomoći može i fleksibilizacija propisa za izgradnju kako bi se ubrzali procesi i smanjili troškovi', rekla je Čagalj te najavila i adresiranje problematike konkurencije iz trećih zemalja za naše građevinare, s ciljem ravnopravnosti domaćih i stranih ponuditelja.
Na aktualne izazove osvrnuli su se i predstavnici tvrtki.
'Tri su osnovna izazova nastavka rasta koji sektor graditeljstva posljednjih godina bilježi. Jedan je pomicanje prema jačem uključenju privatnih investitora nasuprot države, gdje čak i vidimo pomak, dosta se razgovara o velikim investicijama u hotelskom sektoru i proizvodnim pogonima. Drugi izazov je dostupnost i cijene građevinskih materijala, dostupnost nakon pandemije više nije problematična, ali cijene materijala nakon krize se nisu spustile na razine prije krize. Treći izazov je radna snaga. Kako bismo zadržali radnike, mi smo u posljednjih četiri godine dizali plaće od 60 do 80 posto tehničkom osoblju. To je čak dovelo do toga da nam se vraća dio radnika koji su u vrijeme krize otišli u Njemačku ili Austriju', rekao je osnivač i većinski vlasnik tvrtke ING-GRAD Branislav Brizar.
'Za nas građevinare izuzetno je važno kvalitetno planiranje, kako bi što spremniji i otporniji dočekali nove poslovne izazove u skorijoj budućnosti te u tom smislu očekujemo danas čuti odgovore na pitanja s kojima smo suočeni. Vrlo je bitno komunicirati tekuću problematiku, kao što je nedostatak kvalitetnih radnih potencijala, izuzetno snažnog rasta troškova to jest inflacije svih vrsta inputa, obrazovanja kadrova do spoznaje vizije razvoja društva. Svaka diskusija i razmjena mišljenja u smjeru podizanja efikasnosti i funkcionalnosti građevinskog sektora kao važne karike gospodarstva je dobrodošla', rekao je član uprave tvrtke Texo Molior Marsel Friedl.