Vlada je donijela izmjene Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima s ciljem revitalizacije tih krajeva Hrvatske. Kakvi su to modeli, tko se može prijaviti, koji su uvjeti, te hoće li biti zainteresiranih? O tome je HRT-ovom Studiju 4 govorio državni tajnik u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Dario Tišov.
Novi modeli uključuju: otkup neuseljivih stanova u državnom vlasništvu, koji će se urediti za stanovanje, darovanje građevinskog materijala za popravak stanova u potkrovlju etažiranih obiteljskih kuća, obnavljanje zajedničkih dijelova etažiranih kuća bez suglasnosti svih suvlasnika, što dosad nije bilo moguće te ujednačavanje najamnine na svim potpomognutim područjima - ona će iznositi 0,36 eura po kvadratu, što je čak 23 puta manje od prosjeka u gradovima
Državni tajnik Tišov rekao je kako su gore navedeno povećane potpore za ugradnju građevinskog materijala s 25 na 50 posto. Uvedeno je i trogodišnje prijelazno razdoblje za jedinice lokalne samouprave koje više ne spadaju u kategoriju potpomognutih područja.
'Dodatno smo regulirali stambeno zbrinjavanje žrtava nasilja na način da je u sadašnjem trenutnom zakonu žrtva naselja trebala zapravo imati pravomoćnu presudu kako bi stekla pravo na stambeno zbrinjavanje. Sada smo ovim izmjenama to promijenili i žrtva naselja i u trenutku nepravomoćne presude ima pravo na stambeno zbrinjavanje', rekao je Tišov.