Arhitektura je oduvijek mnoge impresionirala kako zbog svoje estetske tako i zbog funkcionalne uloge, a neki su arhitekti ostali zapamćeni diljem svijeta sa svojim jedinstvenim radovima. Donosimo više informacija o 10 najboljih svih vremena, prema pisanju Design limited editiona.
Antoni Gaudí
Gaudí je proveo cijelu svoju karijeru u Španjolskoj gdje je izgradio sve svoje projekte među kojima je definitivno najpoznatija katedrala La Sagrada Familia, iz 1883. godine.
Frank Lloyd Wright
Wright je uvelike obilježio arhitekturu 20. stoljeća. Smatra se utemeljiteljem organske arhitekture, usklađene s okolnom prirodom. Odupirao se prevladavajućoj viktorijanskoj estetici, koristeći čistu geometriju i vodoravne linije. Posebno se proslavio muzejem Solomon R. Guggenheim.
Mies Van der Rohe
Njemački arhitekt Van der Rohe u svojoj se karijeri držao tvrdnje 'manje je više'. Ogolio je arhitekturu na elementarne geometrijske oblike, ukazujući na put prema minimalizmu. Izbacio je sve tragove ukrasa, a da definira izgled svojih zgrada koristio je materijale poput stakla i čelika. Jedna je od njegovih najpoznatijih kreacija Seagramov toranj u New Yorku.
Richard Rogers
Kada se Centar Pompidou otvorio 1977. godine, smatrao se oličenjem trenda u to vrijeme poznatog kao visoka tehnologija i strukturni ekspresionizam. Britanski arhitekt Rogers bio je vodeći zagovornik stila. Lloyd's Building u Londonu jedna je od njegovih najpoznatijih zgrada.
Frank Gehry
Gehry se smatra jednim od najboljih arhitekata zbog svojeg dizajna za podružnicu muzeja Guggenheim u Bilbau u Španjolskoj iz 1997. godine. Poznat je po zgradama s velikim oblinama, često prekrivenim sjajnim metalima.
Norman Foster
U počecima svoje karijere britanski arhitekt Foster je radio kao suradnik Buckminstera Fullera, istaknutog vizionara i izumitelja geodetske kupole, koji je na njega ostavio utjecaj. K tome, inspirirao ga je rad Franka Lloyda Wrighta, Ludwiga Miesa van der Rohea i Le Corbusiera. Najpopularniji je njegov dizajn nebodera The Gherkin, otvorenog 2004. godine u financijskoj četvrti Londona.
Santiago Calatrava
Rad španjolskog arhitekta Calatrave opisuje se kao neofuturistički, iako bi ga možda bolje mogao opisati znanstveno-fantastični barok. Naime, neki navode da njegove zgrade podsjećaju na rebra izumrlih robotiziranih dinosaura, kojima je stekao svjetsku pozornost i reputaciju golemih prekoračenja troškova. Njegov je najznamenitiji projekt Transit Hub za Svjetski trgovinski centar.
Zaha Hadid
Riječ je o prvoj ženi ikad koja je osvojila arhitektonsku verziju Oscara - Pritzkerovu nagradu. Bila je poznata po lebdećem futurističkom dizajnu sa zakrivljenim oblicima. Iako je intenzivno gradila širom svijeta, ima samo jedan dovršeni projekt - luksuzni stan u Chelseau - u New Yorku.
Oscar Niemeyer
Brazilski arhitekt Niemeyer bio je jedna od ključnih figura u razvoju modernističkog dizajna srednjeg vijeka. Predviđajući rad Franka Gehryja i Zahe Hadid, Niemeyer je upotrijebio podebljane zakrivljene forme u vrijeme kada je vladala ideja Miesa Van der Rohea da je 'manje više'. Bio je dio dizajnerskog tima UN-ove zgrade u New Yorku, ali je najpoznatiji po stambenim zgradama projektiranim za Brasíliju.
Rem Koolhaas
Nizozemac Koolhaas nije samo jedan od najboljih dizajnera zgrada već i jedan od najboljih teoretičara arhitekture. Prepoznatljiv je po masivnom sjedištu centralne kineske televizije u Pekingu od 44 kata.