'Prijedlogom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti ne rješava se temeljni problem iznajmljivanja stanova kao apartmana-poslovnih prostora u kratkoročnom najmu za boravak turista.
Predložene izmjene i dopune ponovno nisu jasno odredile pojam iznajmljivača stana u stambenoj zgradi kolokvijalno nazvanog rentijer. Nisu propisani uvjeti prenamjene stambenog u poslovni prostor jer je apartman koji se kratkoročno iznajmljuje sam po sebi poslovni prostor. Uz to se nije vodilo računa o imitiranjima štetnih imisija iz takvih apartmana koji se nalaze po stambenim zgradama, te nije napravljena studija imitiranja buke, vibracija, te neugodnih mirisa, niti su dati uvjeti koji moraju zadovoljiti takvi apartmani, kako ne bi stanare u stambenoj zgradi ugrožavali imitiranjem takvih štetnih imisija', poručuju iz Građanske inicijative Stanari zajedno.
Ističu kako se u tom kontekstu nije propisao niti jedan uvjet javnozdravstvene zaštite koju su dužni vlasnici apartmana ispuniti kako bi se stanari u stambenim zgradama zaštitili. Nije propisan uvjet dodatnog osiguranja da bi stambena zgrada mogla imati jamstva za eventualnu običnu ili prekomjernu štetu.
Zbog svega navedenog prijedlogom se nije vodilo računa o pravu stanara u stambenim zgradama na nepovrediv dom, te miran i dostojanstven život koja prava su zajamčena čl. 34. st. 1. i čl. 35. Ustava RH.
Građanska inicijativa Stanari zajedno smatra da Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti nije ustavan jer krši osnovna Ustavom RH zajamčena prava na miran, dostojanstven život, slobodu kretanja i nepovrediv dom stanara u stambenim zgradama.
'Ostavljanje mogućnosti da prema Zakonu o upravljanju zgradama vlasnik apartmana može prikupiti 80 posto suglasnosti da bi mogao obavljati turističku djelatnost nije valjana, a niti ustavna, jer već sada imamo zgrade u kojima poslovni prostori zauzimaju veličinu u metrima kvadratnim veću od polovice one koju zauzimaju stanovi, kao i stambene zgrade u kojima od 12 stanova imamo 10 apartmana. Ustav RH kaže da su svi građani pred zakonom jednaki, te prijedlog novog Zakona nije ustavan, jer daje mogućnost preglasavanja, što je protivno Ustavu RH', poručuju.
GI Stanari zajedno ustraje u svom prijedlogu da se svaka stambena zgrada u Republici Hrvatskoj oslobodi od apartmana, da se svi stanovi vrate u stambeni fond, jer su stanovi namijenjeni za stanovanje, te stambene zgrade nisu niti projektirane, a niti namijenjene za obavljanje turističke djelatnosti. Na ovaj način bi se riješilo pitanje dugoročnog najma i kupovine stana za potrebe obitelji jer bi se na tržištu svi apartmani našli ili u dugoročnom najmu ili bi ih vlasnici odlučili prodati, čime bi s obzirom na njihovu brojnost cijena zasigurno bila niža od današnjih cijena najmova ili kupoprodajnih cijena stanova, naglašavaju.
'To se posebno odnosi na najpogođenije gradove na obali Split i Dubrovnik gdje je nemoguće naći stan u najmu ili ga kupiti. Izuzetno je važno osvijestiti činjenicu da se konkretno u Splitu u centru i širem centru grada svake godine upisuje sve manje djece u škole, te da školama prijeti zatvaranje. Sve se to mora uzeti u obzir prilikom donošenja predloženog Zakona jer će daljnje dozvoljavanje apartmanizacije po stambenim zgradama izbrisati škole i vrtiće po gradovima uz obalu, a Splitu prijeti takav scenarij za par godina, s obzirom da je već danas prekasno.
GI Stanari zajedno ustraje u svom prijedlogu za deapartmanizacijom svake stambene zgrade u Republici Hrvatskoj prema prijedlogu koji je dala i uputila Vladi RH i Saboru', poručuju iz inicijative.