Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: HGK HGK objavila Nacionalnu listu stručnjaka za rješavanje sporova u građevini

HGK objavila Nacionalnu listu stručnjaka za rješavanje sporova u građevini

'Tvrtke mogu same odabrati članove VRS-a', kazala je Mirjana Čagalj

Hrvatska gospodarska komora predstavila je Nacionalnu listu rješavatelja sporova prema FIDIC uvjetima ugovora i usluge arbitraže na okruglom stolu koji je održala u Zagrebu u suradnji s Međunarodnom trgovačkom komorom (ICC) Hrvatska. Nacionalna lista je popis stručnjaka iz tehničkih ili pravnih znanosti kvalificiranih za rješavanje sporova na građevinskim projektima, a sastavljena je u suradnji s Udrugom konzultantskih društava u graditeljstvu koja je licencirana članica FIDIC-a.

'Objavom Nacionalne liste dajemo tvrtkama u građevini referentno mjesto za pronalazak stručnjaka koji su dorasli zadatku rješavanja sporova prema FIDIC uvjetima ugovora. Ovo je izrazito bitno jer FIDIC-ov okvir omogućava da se sporovi između naručitelja i izvođača radova, prije odlaska na arbitražu, riješe putem Vijeća za rješavanje sporova. Postupci pred VRS-om popularni su zbog svoje učinkovitosti, brzine i niskih troškova. Tvrtke mogu same odabrati članove VRS-a, a u slučaju ne postizanja dogovora, ovlaštenik imenovanja može biti i HGK', pojasnila je Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet te dodala da HGK putem Stalnog arbitražnog sudišta nudi i uslugu administrativno-tehničke pomoći u postupcima VRS-a.

Nacionalnom listom upravlja HGK, a objavljena je u suradnji s UKDG-om koji je bio partner i u izradi Pravilnika o imenovanju rješavatelja sporova i formiranju Nacionalne liste. Kriteriji za formiranje usklađeni su s FIDIC-ovim smjernicama, a lista je objavljena 7. studenoga.

'FIDIC je međunarodna organizacija konzultantskih inženjera koja okuplja više od 100 zemalja, uključujući Hrvatsku. Naša zemlja je član FIDIC-a kroz UKDG. U Hrvatskoj FIDIC Uvjeti ugovora postali su standard za najveći broj građevinskih projekata. Ovi uvjeti su poznati po svojoj fleksibilnosti, pravičnoj raspodjeli rizika i učinkovitosti, te su se pokazali izuzetno korisnima, osobito na projektima sufinanciranim iz EU fondova', dodao je Siniša Radaković, suvlasnik i direktor tvrtke Exstructa.

Izvansudsko rješavanje sporova

Nacionalna lista rješavatelja sporova prema FIDIC uvjetima ugovora odgovor je na, među ostalim, sve izraženije potrebe poslovne zajednice za bržim i efikasnijim rješavanjem sporova. Izvansudsko rješavanje sporova dobiva sve veći značaj zbog preopterećenosti i posljedično neefikasnosti sudova. Stalno arbitražno sudište pri HGK jedina je arbitražna institucija u Hrvatskoj koja rješava sve vrste komercijalnih sporova.

'U osam od deset sporova pred Sudištem su obje ili više stranaka trgovačka društva, a oko 30 posto ih ima međunarodni element. Najzastupljeniji su građevinski sporovi, koji čine oko 40 posto ukupne vrijednosti svih sporova. Tvrtke preferiraju arbitražu zbog nekoliko prednosti – bržeg rješavanja bez žalbenih postupaka, mogućnosti odabira arbitara, mjesta i jezika postupka te mjerodavnog prava. U posljednjih 6 godina, Sudište je riješilo više od 166 složenih sporova ukupne vrijednosti oko 194,5 milijuna eura', naglasio je potpredsjednik Stalnog arbitražnog sudišta pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Branimir Kos.

Odluka donesena arbitražom ima istu pravnu snagu kao i sudska presuda. Najčešće je koriste trgovačka društva, ali mogu je koristiti i druge pravne i fizičke osobe, domaće i inozemne. Kao arbitražno tijelo u okviru ICC-ja Hrvatska djeluje i Komisija za arbitražu i alternativno rješavanje sporova, koja organizira konferencije i radionice te je na hrvatski jezik prevela Arbitražna i medijacijska pravila te Pravila vijeća za sporove ICC-ja.

'Međunarodno arbitražno sudište ICC-ja u 2023. imalo je 1800 postupaka u tijeku, od čega 890 novih. Ukupna vrijednost potraživanja iznosila je 250 milijardi USD, s prosječnom vrijednosti predmeta spora od 13 milijuna USD; najveći broj sporova je iz ugovora o građenju, slijede energetika, promet, biomedicinske znanosti, financije, telekom i specijalizirane tehnologije. Pred Sudištem je pokrenuto 29 posto lokalnih sporova te 16 posto sporova koji uključuju države i pravne osobe u vlasništvu države', dodala je Jasminka Čorda Truhar, predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS.

Nacionalna lista rješavatelja sporova prema FIDIC uvjetima ugovora je korak prema optimizaciji rješavanja građevinskih sporova, koji su na europskim arbitražnim sudovima najbrojniji. Upravo ugovori o građenju, infrastrukturni projekti i međunarodna arbitraža bit će teme 32. Hrvatskih arbitražnih dana Stalnog arbitražnog sudišta HGK, 5. i 6. prosinca. Sudionici će imati priliku čuti predavanja vodećih stručnjaka i sudjelovati u panelima koji će razmotriti ključna procesna i materijalna pitanja vezana uz građevinsku arbitražu i primjenu umjetne inteligencije u arbitražnim postupcima.

Vaša reakcija na temu