Od 2. veljače do 30. studenoga odvija se sedmo izdanje manifestacije Split 3 – ulice, kvartovi, stanovnici, na ulicama, trgovima, u javnim zgradama Splita 3, ali i u Palači, u Centru za kulturu Zlatna vrata i u užem centru grada, u prostoru Hrvatsko – francuske udruge. Ovogodišnja tema oživotvorena u sugestivnoj ilustraciji Hane Tintor je Grad na filmu – Grad u knjizi.
Po prvi put Udruga za istraživanje urbanističke teorije i prakse Inova dio aktivnosti organizira van područja Splita 3, unutar kojeg, iako planirana, nikada nije izgrađena kino dvorana.
U subotu, 30. studenog u 18 sati u Hrvatsko-francuskoj udruzi U Marmontovoj 3 organiziraju projekciju filma 'Uzavreli grad' Veljka Bulajića iz 1961. godine i razgovor s arhitektom i aktivistom, Zeničaninom, Borisom Britvarom.
'Ljubaznošću Avala filma iz Beograda i Hrvatsko francuske udruge Split projekcija filma je besplatna, a ulaz slobodan.
Film Uzavreli grad je snimljen uz svestranu pomoć i suradnju kolektiva Željezare Zenica, a priča o najburnijem vremenu industrijalizacije i urbanizacije Jugoslavije i ljudima koji su okupljeni na izgradnji velike i zahtjevne građevine, visoke peći, mijenjali svoje životne puteve. Osim Veljka Bulajića tu su brojna značajna imena: kompozitor Vladimir Kraus Rajterić, dirigent Boris Papandopulo, Orkestar Zagrebačke opere, masker Duje Duplančić, asistent scenografa Željko Senečić, suradnici na scenariju Krsto Papić i Vladimir Špindler i drugi. Uz poznate glumce tu je i Tana Mascarelli Ostojić iz Splita.
Kolega Boris Britvar, s kojim ćemo razgovarati, rođen je u Zenici gdje i danas živi i radi, a bio je stipendist Željezare Zenica i njen zaposlenik. 1989. godine pokrenuo je vlastiti projektni ured. Autor je niz projekata javnih, poslovnih i stambeno-poslovnih zgrada u Zenici i BiH, ali i aktivist koji svojim djelovanjem ne posustaje u obrani važnih arhitektonskih djela i urbanističkih poteza. Od 2020. godine angažiran je na Politehničkom fakultetu, Odsjek građevinarstvo kao stručnjak iz prakse na predmetu Zdravo urbano okruženje.
U razgovoru ćemo propitivati u kojoj mjeri je ulaganje u širenje proizvodnje Željezare Zenica nakon Drugog svjetskog rata uvjetovalo razvoj grada? Na koje sve načine je Željezara gradila grad? Koja je uloga Juraja Neidhardta, koji u Bosnu dolazi iz Le Corbusierovog ateljea, u procesu urbanizacije Zenice? Što je danas vidljivo od Neidhardtove ostavštine, a što od Željezare koja je gradila grad? ', poručuju iz Inove.
Autorice manifestacije su Višnja Kukoč, Jelena Borota i Mariana Bucat.
O Inovi
Udruga za istraživanje urbanističke teorije i prakse Inova, osnovana u travnju 2022. godine, idejni je nasljednik Udruge za kvalitetnije življenje u prostoru Inova, koja je djelovala od 2000. do 2018.godine. Dio članova prijašnje organizacije, koji su nastavili djelovati u neformalnoj grupi 50 godina Splita 3 – ulice, kvartovi, stanovnici, sada je dobilo svoj pravni okvir.
Cilj Inove je biti aktivno središte za reafirmaciju potvrđenih vrijednosti u urbanizmu. Kroz izložbenu djelatnost, manifestacije, predavanja i radionice te interdisciplinarnu i međunarodnu suradnju integrirano poučavati i proučavati prostor.