Redatelj Igor Šeregi, čiji je film 'Svadba' rekorder po broju gledatelja u hrvatskim kinima, za N1 govorio je o ostvarenom uspjehu i fenomenu svoje kreacije.
Na samom početku progovorio je o konkretnim brojkama. Osvrnuo se u tom kontekstu i na početna očekivanja.
'Trenutno smo na oko, ili smo to prešli, 800.000 gledatelja u Hrvatskoj, na oko dva milijuna regionalno te globalno na 2,25 milijuna gledatelja. To je bez regije.
Nadali smo se preći 100.000 jer to od 2013. i 'Svećenikove djece' Vinka Brešana u Hrvatskoj nitko nije uspio. Sve skupa nam je još uvijek nevjerojatno', rekao je.
Svaki put kad se dođe sličnog uspjeha, odmah stiže i pitanje o tome dolazi li nastavak, odnosno što dalje.
'Kad sam prije deset godina snimio 'ZG80', ljudi su prigrlili taj film i pričalo se o tome kad će 'ZG90'. Napisali smo 'Svadbu 2' i prijavili je na natječaju. Kad bih gatao, rekao bih da će snimanje početi u trećem mjesecu iduće godine, a u kinima bi bila u prvom mjesecu 2028., što bi bilo točno dvije godine otkad je izašao prvi film', naveo je.
Otkrio je i kako se odlučio na konačnu verziju filma.
'Bilo je puno testiranja s bliskim mi ljudima, ali i nepoznatima. Odbijeni smo 14 puta i počeli smo sumnjati u kvalitetu onoga što radimo, ali nakon što smo snimili film i imali dužu verziju, nama nepoznati ljudi gledali su ga i ispunili upitnik o tome kako su ga doživjeli. Nakon toga skratili smo ga za pola sata. Amerikanci nisu blesavi što rade takve stvari', naveo je.
Upitan je i o najgoroj kritici.
'Bilo je dosta njih s desnog spektra u Hrvatskoj, ali vidio sam slične kritike i u Srbiji. Oboje su se zabunili očito jer su rekli da su ispali seljačine u filmu. Malo me pogodilo što su se neki svećenici osjećali pogođeno. Stvarno smo u filmu obojicu prikazali kao dobre momke pa mislim da su kritike stigle od onih koji ga nisu pogledali. Mislim da smo poslali pozitivnu poruku', naveo je.
Istaknuo je da nikoga nije želio uvrijediti i da se uvijek trudi da njegovi likovi budu simpatični.
'Željeli smo imati prepoznatljive likove - srpskog političara i hrvatsku poduzetničku obitelj. Htjeli smo biti i iskreni u dijalogu, zato nam nitko nije zamjerio uvrede. Nismo se nikome rugali, odnosno rugali smo se svima. Film je u konačnici holivudski, svi ispadnu dobri momci. Kad radim film, svi su moji likovi simpatični', iznio je.
Na kraju je otkrio što priprema u budućnosti.
'Sljedećih tri, četiri, pet godina lupat ćemo po 'Svadba universeu', ali htio bih napraviti teen komediju kao 'Superbad' o tri lika koji završavaju faks, idu svaki petak van, ali nikad nisu završili s curom ili dečkom. I u zadnjem pokušaju, kako su ga doživjeli, na ploči rade veliku jednadžbu gdje izaći da nađu ljubav i ploča im kaže - Sisak', kazao je.











