AFRIČKI KUP: Sudac spašavao Mali koji je ipak ispao od Ekvatorijalne Gvineje

Nakon penala je bilo 6:5 za Ekvatorijalnu Gvineju

Dobili smo i posljednjeg četvrtfinalista Afričkog kupa nacija. To je reprezentacija Ekvatorijalne Gvineje koja je svladala Mali s 6:5 nakon osam serija  udaraca s bijele točke. Utakmicu su obilježile dvije grube greške suca Bakarya Gassame iz Gambije od kojih je jednu ipak ispravio VAR. Već u osmoj minuti je Ekvatorijalna Gvineja mogla doći do jedanaesterca nakon očiglednog igranja rukom braniča Malija u šesnaestercu, no sudac je samo odmahnuo rukom. Zanimljivo je da ga nitko iz VAR sobe nije zvao na pregled situacije iako se čini da je penal više nego očit. Mali je dominirao posjedom no Ekvatorijalna Gvineja se uspješno branila te nismo vidjeli previše šansi.  Najbliže golu je Mali bio u 41. minuti kada je Moussa Doumbia pao nakon slabog kontakta s braničem a sudac je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku. VAR se ovaj put oglasio te je sudac nakon pregleda poništio svoju odluku te se na poluvrijeme otišlo s 0:0. U nastavku je blizu pogotku bio Mohamed Camara  iz Malija u 58. minuti no njegov udarac je u izglednoj prilici završio preko vrata. Isti igrač je promašio zicer u 81. minuti. S 5 metara je promašio vrata te smo otišli u produžetke. Ni u produžetcima nije bilo previše „akcije“ te smo pobjednika dobili tek nakon raspucavanja s bijele točke. Ovu utakmicu najbolje karakterizira podatak da smo u 120 minuta vidjeli samo 2 udarca u okvir gola , po jedan sa svake strane. Hladnokrvniji su u realizaciji jedanaesteraca bili nogometaši Ekvatorijalne Gvineje koji su pobijedili sa 6:5 te su izborili četvrtfinale gdje ih čeka Senegal. Junak je bio vratar Jesus Owono koji je obranio dva penala, uključujući i zadnji Falaya Sacka nakon kojeg je slavlje navijača Ekvatorijalne Gvineje moglo započeti.