Veslanje je najtrofejniji hrvatski ljetni olimpijski sport,u kojem su letvicu kvalitete u posljednjih deset godina vrlo visoko postavili braća Sinković i Damir Martin. U tom i takvom hrvatskom veslanju HVK Mornar iz Splita, klub koji je upravo obilježio 75 godina postojanja, jedan je od najuspješnijih. U zadnjih 20 godina dao je 20 prvaka države u kategorijama od kadeta do seniora.
Ono što je, na neki način, još 1953. započeo Perica Vlašić osvojivši europsko zlato danas u Mornaru nastavljaju Nina i Lea Farac, Roko Bošković, Bartol Bućan, Goran Mahmutović…
No vrhunski rezultati nisu jedino što treba istaknuti kada se govori o HVK-u Mornar. U klubu kažu da su im među najvažnijim ciljevima promicanje, razvitak i unapređenje veslanja te poduka i trening djece i mladih.
'Nastojimo kroz obilazak škola i korištenjem raznih platformi namijenjenih sportu reklamirati naš klub, tako da imamo školu veslanja u kojoj kontinuirano opisujemo najmlađe polaznike, veslače i veslačice. Pokušavamo na razne načine doći do djece i želimo da ona što duže ostanu u sportu. Želimo potaknuti i žensko veslanje, djevojčice ne plaćaju članarinu, pa ih ima sve više u klubu. Imamo trenutno stotinjak aktivnih članova. Također je aktivna je i veteranska sekcija. To su ljudi koji su nekad bili aktivni veslači, a danas su rekreativci i aktivno sudjeluju u radu kluba, pa možemo reći da imamo članove od 12 do preko 80 godina starosti', ističe predsjednik HVK-a Mornar Marko Pešić.
HVK Mornar uspješno djeluje u Splitu za koji će mnogi reći da je najsportskiji grad na svijetu i u kojem je konkurencija sportova i klubova velika. U Mornaru, međutim, u tome ne vide problem, već prednost u odnosu na veslačke klubove iz drugih gradova.
'U Splitu je uistinu velika konkurencije svih sportova. Tu su Hajduk, KK Split, ASK…, pa nam je naizgled teže doći do djece koja žele trenirati veslanje. No to što je Split najsportskiji grad ujedno znači da ima i možda najveći izvor talenata, pa nam je u tom smislu lakše nego klubovima u drugim sredinama. Djeca imaju sportske uzore u svojem gradu kao što su bivši veslači braća Skelin, Blanka Vlašić i svi ostali naši osvajači olimpijskih medalja, tako da ne trebaju daleko gledati prema Americi ili nekim drugim dalekim zemljama. Njihovi uzori su tu među nama, imamo ih u našem gradu, stoga djeca imaju realniju sliku o tome da trudom, radom i odricanjem mogu postići ono što žele', smatra Pešić.
U Mornaru će pronaći jako puno razloga zbog kojih bi svi koji se žele baviti sportom trebali doći upravo u njihov klub i trenirati veslanje. Odgovor na pitanje 'zašto HVK Mornar' za njih je vrlo jednostavan.
'Zato što kad k nama dođu djeca, dođu i njihovi roditelji, dođu i njihovi prijatelji, pa se kod nas osjeća prava obiteljska atmosfera. Svi kod nas imaju jednake šanse i nitko nije već u startu diskriminiran, nitko nije bolji ili lošiji od drugih, treneri su svima jednako posvećeni. Često imamo zajednička druženja, zajedničke radne akcije održavanja okoliša kluba i samih objekata kluba. U ovako zdravoj okolini djeca stvore zdrave radne navike i organizacijske sposobnosti - i to će istaknuti svaki veslač kasnije kad ga pitate o našem klubu, bio uspješan ili manje uspješan. Kad dijete dođe ujutro u 5.30 na trening, onda ode u školu, pa možda ima i popodne trening, ono zna posložiti svoje vrijeme, što mu je neprocjenjivo u kasnijem školovanju i u profesionalnoj karijeri', zaključuje predsjednik HVK-a Mornar.
HVK Mornar klub je u kojem se zauvijek ostaje. Djeca i mladi i kad prestanu s aktivnim veslanjem dolaze u klub trenirati i sudjeluju i u radu kluba. Kada netko i ode, za godinu ili dvije se vrati i uvijek je dobrodošao. I u današnjoj upravi kluba su, tako, svi bivši veslači Mornara. koji volonterski obavljaju svoje dužnosti.
Sva djeca iz Splita i okolice koja se žele okušati u veslanju mogu to upravo u HVK-u Mornar Split. Preko platforme MVPiz mogu ostvariti i besplatne treninge u klubu.
***
Članak je objavljen u sklopu serijala 'Start' kojim donosimo ponudu splitskih sportskih klubova. Radi se o dijelu projekta 'Naš grad 2024.', koji Dalmatinski portal provodi uz financijsku potporu Grada Splita. Za objavljeni sadržaj odgovoran je isključivo Dalmatinski portal.