ANALIZA BURIĆEVA UČINKA: U granicama je zacrtanog cilja, a vlada opće razočaranje

Problem je što su igra, rezultat i forma dijela važnih igrača u silaznoj putanji

ODLIČAN START: Damir Burić je preuzeo momčad i prvu utakmicu vodio samo tri dana nakon sramotnog ispadanja od Gzire. Startao je sjajno, kod kuće pobijedio Istru (2:0), u gostima Varaždin (3:0), a onda opet doma Lokomotivu (3:0).

OTPISAN GYURCSO: Svih 90 minuta protiv Istre je odigrao Adam Gyurcso koji je nakon tog susreta otpisan. 'Nema povratnu trku, a ne podnosi klupu', ukratko bismo mogli opisati razlog zbog kojega je poslan na posudbu u Puškaš Akademiju. Gyurcso je za Hajduk ukupno postigao 12 golova i 14 asistencija, a pitanje je je li ovo dugoročno bila dobra odluka.

DOLČEK ZABLISTAO PA NESTAO: U Varaždinu su zablistali Čolina i Dolček, dvojac mladih igrača po lijevoj strani. Kako je sezona odmicala, Dolček je igrao sve lošije, pogotovo u Osijeku, a zadnjih pet utakmica nije dobio ni sekunde. Taj pojedinačni pad forme je također tema koja je trenutno aktualna

PRVI PORAZ: Momčad je pod Burićem prvi put izgubila od Slaven Belupa u Koprivnici. 'Bijeli' su u prvom dijelu promašili niz jako dobrih prilika, a gol su primili nakon auta, gdje su ispala dva igrača, da bi na kraju vratar Duka primio gol 'kroz prsi'. Razlaz s Dukom će se dogoditi kasnije, ali ovo je praktički bio njegov oproštaj

DVA ZAKLJUČKA: Dvoboj u Koprivnici je bio znakovit po dva pitanja. U igru je ušao novopridošli Jakoliš, te samo dvije minute kasnije zaradio crveni karton. Jakoliš je do sada za 'bijele' nastupio u sedam utakmica i nije se upisao u strijelce. Druga tema je lavina kritika koja je iznenadila trenera koji je do tada imao stopostotan učinak. Neki kao da su jedva čekali prvo posrtanje kako bi izvukli 'tešku artiljeriju' ili ga jednostavno nisu prihvatili od dana imenovanja, a s tim negativnim ozračjem se cijelo vrijeme teško nosi

KUĆI - VANI: 'Bijeli' su potom ispeglali Goricu sa 3:0, te izgubili u Osijeku (0:1). Sezona je nastavljena u ritmu domaćih pobjeda i nezadovoljavajućih igara u gostima.

GAŠENJE EDUOKA: Nakon što je tek došao, Eduok je zabio u debiju u Varaždinu, a briljantno je potom odigrao protiv Lokomotive. Moj kolega Bernard Jurišić ima običaj reći: 'Pričekaj malo da ga mi pripremimo'. Uglavnom, Eduok se kasnije ugasio, a trenera je toliko razočarao da ga je u zadnjem susretu u Gorici ostavio na klupi. Eduok je, podsjetimo, najskuplji prvotimac 'bijelih'.

POVIJESNA POBJEDA U DERBIJU: Hajduk je svladao Dinamo sa 1:0. Bila je ovo utakmica u kojoj su 'bijeli' bili baš onakvi kako je Burić uvijek želio, odgovorni u obrani, agresivni u sredini i borbeni na granici incidenta. Hajduk je bio na prvom mjestu - ovo je bila briljantna pobjeda!

DRUGA STRANA MEDALJE: Jedan od junaka derbija je bio vratar Marin Ljubić. Utakmica protiv Dinama mu je bila zadnja jer je kasnije zapelo oko potpisivanja novog ugovora. Ljubić se osjećao potcijenjenim, a 'bijeli' su njegove zahtjeve smatrali previsokima. O tome smo već pisali, Ljubić je prebačen u drugu momčad, a tamo nema pravo nastupa jer na početku sezone nije prijavljen. Novi ugovor nije potpisao ni Hamza.

DOLAZAK BRADARIĆA: U finišu prijelaznog roka je na posudbu iz Cagliarija doveden Filip Bradarić, srebrni Vatreni iz Rusije. Smatrali smo ga velikim pojačanjem, 'produženom rukom trenera na terenu', nakon čega će dolaska Hajdukova igra biti još bolja, a debitirao je u Rijeci. U tom trenutku se smatralo da Burić ima momčad za napasti domaće trofeje.

DOGODIO SE TEKLIĆ, ALI JEDNOKRATNO: U Rijeci Hajduk nije izgledao dobro, ali je uspio ostati neporažen. Trener Burić je u 74. minuti uveo Tonija Teklića, a ovaj mu je četiri minute kasnije donio bod. Ako je Kopić u vatru gurnuo Antu Palaversu, Vulić Domagoja Bradarića, a Oreščanin Darka Nejašmića, onda se možda i Buriću ukazala prilika da ozbiljnije 'topa' na mladog igrača. No, to se nije dogodilo, Teklić je i kasnije ostao na 'mrvicama', u Kupu ga je u Gorici uveo četiri minute kod minusa 0:2, a u prvenstvu ga nije ni zagrijavao.

DVIJE DOBRE DOMAĆE: Hajduk je na Poljudu nadigrao Inter (3:1) i Varaždin (2:0). 'Bijeli' su bili puno bolji i zasluženo pobijedili.

NULA I PULA: Gostujući remi protiv Istre je bio prvo veće razočaranje. Hajduk je imao vodstvo preko Caktaša, ali domaćin je izjednačio i na kraju još mogao pobijediti. Burićeve reakcije s klupe u nastavku su također tema koja je stalno aktualna. Ovdje je nakon izjednačenja s klupe ubacio Delića, što je istome zadnja utakmica u kojoj je imao minutažu.

BURIĆU, ODLAZI: Dana 20. listopada Lokomotiva i Hajduk su odigrali 0:0. 'Bijeli' su imali Hamzinu gredu, Bradarićev zicer sa šest metara i Juranovićev loš zadnji pas pri kraju, ali publika u Kranjčevićevoj je bila toliko nezadovoljna da su nakon susreta vikali: 'Buriću, odlazi'. Bilo je to prvi put da čujemo takvo skandiranje navijača nekom Hajdukovu treneru, ali Burićeva pozicija je u tom trenutku bila čvrsta. Jednako kao i nakon domaće pobjede od 2:0 nad Slaven Belupom, kada su 'bijeli' imali dosta sreće, a Juranović postigao pogodak kakav se rijetko viđa.

DVA TUŽNA PORAZA U GORICI: Teško je prihvatiti da je u samo tri dana Gorica dva puta pobijedila Hajduk (2:1). Izbacila je 'bijele' iz Kupa, a potom ih svladala u prvenstvu, čime se zaostatak za Dinamom popeo na četiri boda (momčad iz Maksimira ima i utakmicu manje). 'Bijeli' su oba puta pali u nastavku, u Kupu je trener Jakirović s dvije promjene sasvim preokrenuo tijek zbivanja na terenu, ali nije bilo reakcije s druge strane, dok u drugome kao da je dio Hajdukovih igrača ostao bez snage. Uglavnom, bilo je to totalno razočaranje.

VELIKI PAD FORME: Vratar Josip Posavec je u velikom padu, Mijo Caktaš nije ni blizu najboljih izdanja, a Stefan Simić je u zadnjem dvoboju završio na klupi. Već smo spomenuli Eduoka, Dolčeka. a tu je i nekoliko igrača koji su 'ni na nebu ni na zemlji' poput Beširovića, Vučura, Kalika, Jakoliša, Delića, TahirajaIvan Bulos se od dolaska liječi, u takvom stanju nije trebao ni dolaziti, bez obzira što je najjeftiniji prvotimac. Uglavnom, trebalo bi preispitati cijeli kadar. Tu je i Mario Vušković koji je svo ovo vrijeme skupio ukupno 9 prvenstvenih minuta. Da, tek mu je 18, ali on je za Hajduk važniji od Simića i Svatoka, 'bijelima' se uvijek najviše isplatilo afirmirati domaće igrače, čija je prodaja od ključne važnosti za život kluba.

ZAKLJUČAK: Hajduk je trenutno u granicama zacrtanog cilja, a nitko nije zadovoljan. Vodstvo kluba je objavilo kako se ove sezone mora do pozicije koja vodi Ligu prvaka, a momčad je pod Burićem upravo na tom drugom mjestu. Iz Kupa je ispala, ali u prvenstvu ima četiri boda više od trećeplasiranog Osijeka. No, problem je što su igra, rezultat i forma dijela važnih igrača u silaznoj putanji. Drugi poraz od Gorice nije bila kap koja je prelila čašu Brbićeva strpljenja. Prespavao je predsjednik dvije noći, trenerov status, te analiza učinka i danas je najvažnija tema na Poljudu, ali za sada su sve špekulacije o Keku, Tudoru ili nekom trećem bez osnove...