Trebalo je to biti putovanje iz snova, ali nekad baš sve krene naopako pa idemo od početka. Mjesec dana nakon što su kupljene avionske karte za London i rezerviran smještaj, ozlijedio se Ivan Perišić. Istina, doživljaj je pogledati utakmicu lidera Premiershipa na novom, modernom Tottenham Hotspur Stadiumu, kapaciteta 62.214 mjesta, ali ako će protiv Fulhama još nastupiti i naš reprezentativac, koji bi trebao na proljeće pojačati Hajduk u napadu na naslov prvaka, onda ta priča iz Engleske ima dodatnu draž. No, piši propalo, ostalo nam je jedino poželjeti Ivanu što brži oporavak i povratak na teren.
Dalje sam želio sresti Tonyja Parksa, nekadašnjeg vratara Tottenhama, čije ime vjerojatno mnogima ništa ne znači, ali meni je ta priča ostala posebna. Parks nikad u karijeri nije bio prvi vratar Tottenhama, ali se završnici sezone 1983/84 ozlijedio standardni čuvar mreže Ray Clemence, te je on stao na vrata. I tako je branio obje utakmice polufinala Kupa UEFA-e protiv Hajduka, gdje su 'bijeli' nesretno ispali, (2:1 dobili doma, 0:1 poraz u Londonu, ali vrijedilo je pravilo gola u gostima), da bi u finalu Parks postao istinski junak. Nakon 1:1 u obje utakmice protiv Anderlechta, odlučivali su jedanaesterci na starom White Hart Laneu, gdje je on obranio dva i donio svojoj momčadi trofej. Do danas im je to zadnji u Europi, ali glavni dio priče je taj što Parks u sljedećoj sezoni nije branio ni u jednoj jedinoj utakmici. Heroj prepunog White Hart Lanea je ostao na klupi jer se oporavio prvi vratar Ray Clemence.
Čudna je ta vratarska priča, Parks ima posebno mjesto u srcima navijača Tottenhama, iako niti nakon što je postao heroj prepunog White Hart Lanea nije dobio priliku biti prvi čuvar mreže. Uspjeli smo preko kolega koji imaju dobre veze u Londonu doći do njega, njegova prva reakcija je bila da će se rado sresti s nama, ali nažalost do susreta nije došlo. On danas radi kao skaut Manchester Uniteda i odveo ga je put na drugu stranu, daleko od poprišta dvoboja Tottenhama i Fulhama. Propala je i druga priča, pa i pitanja o davnim vremenima, Prekazijevoj gredi i nesvakidašnjoj vratarskoj sudbini.
I taman kad sam se pomirio s tim da nemam reportažu, ali barem mogu u miru pogledati utakmicu Premiershipa, krenuo je pravi nemir. U Splitu je smijenjen Ivan Leko, a imenovan Mislav Karoglan, no ono što me baš izbacilo iz takta bio je trenutak kada mi je na WatsApp stigla poruka od Hrvoja Vejića o pozivu Hajdukovog predsjednika Lukše Jakobušića. Na Poljudu su se dogovorili - željeli bi ga u Karoglanovom stožeru kao pomoćnog trenera. Od drugog poluvremena na Tottenham Hotspur Stadiumu nisam vidio ništa.
Vejić, dakako, nije novinar. On je nogometni trener s UEFA A licencom, trenira vrlo uspješno mlađe pionire Adriatica, te tamo radi individualno s mladim igračima. Bio je standardni stoper prve momčadi Hajduka, igrao derbije, zabijao pred punim stadionom, a kao kapetan je podigao zadnji trofej prvenstva Hrvatske.
No, meni još važnije je to što je njegov angažman na Dalmatinskom portalu donio pravo osvježenje u eteru. Njegove analize Hajdukovih utakmica su u kratkom vremenu postale neizostavan dodatak uz prvu kavu jutro nakon utakmice 'bijelih'. Ta praznina bi se kod nas i te kako osjetila, ali i ne samo ovdje jer i drugi mediji vrebaju šta će on izbaciti pa prenose (tako to danas ide).
Vejić je uzeo jedan dan za razmišljanje, a onda zahvalio Hajdukovom predsjedniku na ponudi i odlučio dalje nastaviti svojim putem po planu koji je zacrtao u svom daljnjem trenerskom razvoju, ali i praćenju Hajdukovih utakmica. Osobno smatram da je donio dobru odluku. Hrvoje ima izražen gard i karakter, lidersku crtu, te nisam siguran kako bi se uklopio kao pijun u tuđoj partiji šaha.
Trebao bih još na kraju napisati nešto zaključno o Londonu i Tottenhamu, ali na kraju utakmice sam se osjećao jednako kao i po završetku ovoga teksta. Prazno. Bilo je to baš drugo poluvrijeme velikog stresa.