Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
IMAO JE SAMO 29 GODINA: Na današnji dan je tragično stradao Dražen Petrović

IMAO JE SAMO 29 GODINA: Na današnji dan je tragično stradao Dražen Petrović

Šibenčanin je jedan od najvećih hrvatskih sportaša svih vremena

Na današnji dan prije 28 godina u prometnoj nesreći na autocesti Nürnberg - München, u blizini grada Ingolstadta u Njemačkoj, poginuo je jedan od najvećih hrvatskih sportaša svih vremena Dražen Petrović. Preminuo je na vrhuncu sportske slave, u 29. godini života.

Dražen Petrović rođen je u Šibeniku 22. listopada 1964. godine. Bio je jedan od najvećih hrvatskih i svjetskih košarkaša te je uvršten među 50 osoba koje su najviše pridonijeli Euroligi. Spada u red najvećih hrvatskih košarkaša svih vremena. Smatra se predvodnikom vala europskih košarkaša u NBA ligi. 

Igračku karijeru započeo je u Košarkaškom klubu Šibenka, a kao 15-godišnjak, u jesen 1979. godine, počeo je nastupati za prvu momčad. S tim je klubom dva puta igrao u finalu Kupa Radivoja Koraća, 1982. i 1983. godine. Od 1984. godine igrao je u Košarkaškom klubu Cibona s kojim je osvojio prvenstvo Jugoslavije 1985. godine i kup Jugoslavije 1985., 1986. i 1988. godine, a dvaput je osvojio i europski Kup prvaka 1985. i 1986. godine te Kup pobjednika kupova 1987. godine. U košarkaški klub Real iz Madrida prešao je 1988. godine i u sezoni 1988./89. s ovim je kraljevskim klubom osvojio Španjolski kup i Kup pobjednika kupova. Prvi je hrvatski košarkaš koji je zaigrao u NBA ligi. 

Od 1989. godine nastupao je za Portland Trail Blazers, a od 1991. do tragične smrti za New Jersey Nets. Prvi je kapetan hrvatske košarkaške reprezentacije. 

Čak tri puta nastupao je na Olimpijskim igrama. Kao reprezentativac Jugoslavije igrao je na Igrama u Los Angelesu 1984. godine i zakitio se brončanom medaljom, a 1988. u Seulu je osvojio srebro. Kao predvodnik hrvatske reprezentacije na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. osvojio je srebrnu medalju. 

Na svjetskim prvenstvima u dresu Jugoslavije osvojio je u Madridu 1986. brončanu, a u Buenos Airesu 1990. godine zlatnu medalju. Na Europskom prvenstvu 1987. godine u Ateni osvojio je brončanu, a 1989. godine u Zagrebu zlatnu medalju. Medalje je osvajao i na Univerzijadama: 1983. u Kobeu srebrnu, a 1987. u Zagrebu zlatnu. 

Prema anketi talijanskog lista La Gazetta dello Sport, najboljim europskim košarkašem proglašen je 1986., 1989., 1992. i 1993. godine. Za svoja dostignuća dobio je najviša olimpijska priznanja od kojih su mu Centenary Medal i The Olimpic Order uručeni posthumno. Odlikovan je najvišim hrvatskim odlikovanjima: Red Danice hrvatske s likom Franje Bučara, Red kneza Branimira s ogrlicom i Spomenicom Domovinskog rata. Godine 1992. dobio je Državnu nagradu za sport Franjo Bučar, a posthumno, ovaj put za životno djelo, dobio je istu nagradu 2002. godine. 

U izboru Sportskih novosti, 1985. i 1986. godine proglašen je najboljim sportašem u Hrvatskoj, a 1985. najbolji je sportaš u Jugoslaviji.

Godine 1995. izrađen je srebrnjak s njegovim likom. Na otvaranju svjetskih studentskih sportskih igara, Univerzijadi u Zagrebu 1987., upalio je olimpijski plamen. Na poticaj predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora Juana Antonia Samarancha, zbog iznimnih zasluga u svjetskoj košarci i sportu uopće, u parku Olimpijskog muzeja u Lausannei otkriven mu je 29. travnja 1995. godine spomenik koji je izradio akademski kipar Vasko Lipovac. U košarkašku Kuću slavnih u Springfieldu u SAD-u primljen je 27. rujna 2002. godine. 

Godine 2006. u Zagrebu je otvoren Muzejsko-memorijalni centar Dražen Petrović, uz košarkašku dvoranu koja nosi njegovo ime i uz koju se nalazi njegov spomenik, rad akademskog kipara Kuzme Kovačića. 

Nagradu koja nosi njegovo ime Hrvatski olimpijski odbor ustanovio je 2006. godine, a namijenjena je isključivo mladim sportašima, sportašicama, te muškim i ženskim ekipama za izvanredne sportske rezultate. 

U Šibeniku je 22. listopada 2011. na Baldekinu otkriven brončani Draženov odljevak, rad akademskog kipara Kažimira Hraste, koji prikazuje košarkaša u njegovoj prvoj fazi karijere kako sjedi na klupi s košarkaškom loptom među nogama. Istoga je dana otvoren i Spomen muzej koji je na inicijativu njegove majke Biserke Petrović uređen u Draženovu stanu na obližnjem šibenskom gradskom predjelu Buale. 

U Šibeniku je 2011. kod negdašnjeg Draženova koša u Preradovićevoj ulici u podignuta  spomen ploča. U Šibeniku postoji i Omladinski košarkaški klub Dražen Petrović. U njegovu čast igraju se i prigodni turniri.

U izboru košarkaškog portala HoopsHype 2013. izabran je za najboljeg europskog košarkaša svih vremena. U anketi najvećeg specijaliziranog grčkog košarkaškog portala Eurohoops 2015. godine proglašen je najvećim europskim košarkašem svih vremena.

Povodom njegovog 52. rođendana 22. listopada 2016. na ulazima u grad Šibenik, postavljene su table sa njegovom fotografijom i tekstom: 'Grad Dražena Petrovića'. 

Školska sportska dvorana u Budimpešti nosi njegovo ime, gdje je postavljena i spomen - ploča. Isto tako u Mađarskoj se odigrava turnir mlađih kategorija za košarkašice koji nosi ime Dražena Petrovića. 

Na pročelju gradske uprave u Šibeniku postavljen je njegov divovski dres a brojem 4. koji je nosio kao igrač KK Šibenka. U njegovu čast u Šibeniku se održava i atletska utrka na deset i četiri kilometra. 

Na početku sezone 1993./94., Draženov dres s brojem 3. umirovljen je i podignut pod krov dvorane New Jersey Netsa.

Vaša reakcija na temu