U sklopu manifestacije 'Noć muzeja 2018.' u Gorici, u Hercegovini, održana je u staroj crkvi promocija knjige 'Ivan Gudelj - hajdučka priča', kojoj je nazočio i Marinko Boban, prvi trener proslavljenog prvotimca Hajduka i otac legendarnog kapetana hrvatske reprezentacije Zvonimira Bobana.
- Bio sam trener u Mračaju iz Runovića, a učitelj iz osnovne škole u Zmijavcima Ferdo Nuić mi je rekao da dođem pogledati jednoga maloga. Došao sam na igralište i najmanji je problem bio odmah vidjeti da je to pravi talenat, puno teže je bilo nagovoriti njegova oca da ga pusti na trening. 'Nemoj mi ga dirat, Marinko, dobar je đak, neka dalje gura školu', govorio mi je Ivanov otac. Popustio je kada sam mu rekao da ću osobno voditi brigu o njemu i kad god bude trebalo voziti ga na trening. Tako sam jedno godinu dana vozio Ivana, a s njim i Stanka Mršića - ispričao je Boban, pa nastavio:
- Već nakon prve utakmice mlađih kategorija Hajduka i Mračaja primijetili su ga stručnjaci 'bijelih', a ja sam im rekao: 'lako vam je za nas, neka ide, al ne znam kako ćete s njegovim ocem...'
U odličnoj atmosferi ispunjene crkve Boban je nastavio:
- Mračaj i Velež su tada imali dobre odnose. I tako su oni iz Mostara došli na jednu prijateljsku utakmicu, predvođeni Halilhodžićem i drugim jakim igračima, a ja sam u drugom poluvremenu ubacio 15-godišnjeg Gudelja. Nakon utakmice mi je prišao njihov trener Bruno Repar i pitao me: 'Koji ti je ono mali što si ga uveo?' Odgovorio sam mu da je to dijete koje trenira tek godinu dana. 'Taj će ti jedini postati igrač', kazao je i otišao.
Šjor Marinko je zaključio:
- Nisam ja bio neki veliki stručnjak, radio sam samo u amaterskim klubovima, ali za Ivana, Zvonu i Dražena sam odmah vidio da su iznimni talenti, prepoznao u njima igrače.
Na žalost, Zvonu nisu prepoznali na Poljudu, što je stara priča i nije opet potencirana u službenom dijelu, tek nam je kasnije šjor Marinko kazao da je Zvone bio dobrih 4-5 mjeseci na Poljudu, ali mu nisu htjeli osigurati smještaj i hranu, a Dinamo ga je jedva dočekao.
Noć muzeja i ovu uistinu ugodnu večer organizirali su Bratovština sv. Stjepana Prvomučenika Gorica-Sovići, Hrvatska franjevačka arheološka zbirka 'sv. Stjepan Prvomučenik' Gorica, Matica hrvatska-Ogranak Grude i Župni ured Gorica-Sovići. Organizirana je i prigodna izložba 'Muzeji i sport - brže, više, jače… citius, altius, fortius…'
U glazbenom dijelu programa nastupila je klapa Bratovština. Voditeljica i moderatorica programa je bila prof. Mirjana Mima Vlašić, a Noć muzeja otvorio je načelnik općine Grude Ljubo Grizelj. Svi zajedno su nakon promocije razgledali arheološki muzej, arheološke iskopine i ranokršćansku krstionicu u staroj crkvi u Gorici.