24/06/26 · 14:35

STIGLA PRESUDA 'Veleučilištu Aspira, studentima, zaposlenicima i suradnicima nanesena značajna šteta'

'Sud je utvrdio da osporeno rješenje nije doneseno na zakonit način'

STIGLA PRESUDA 'Veleučilištu Aspira, studentima, zaposlenicima i suradnicima nanesena značajna šteta'
Foto: Pixabay
Piše A. A.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Veleučilište Aspira zaprimilo je presudu Upravnog suda u Splitu, kojom se poništava rješenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih o uskrati dopusnice za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja. Ova je presuda pravomoćna i protiv nje nije dopuštena žalba.

'Sud je utvrdio da osporeno rješenje nije doneseno na zakonit način te da prilikom odlučivanja nisu na odgovarajući način razmotrene i ocijenjene okolnosti i argumenti na koje je Veleučilište Aspira upozoravalo smatrajući da postupak mora biti proveden objektivno, transparentno i u skladu sa zakonom.
Nije zanemariva činjenica da je tijekom ovog postupka Veleučilištu Aspira, njegovim studentima, zaposlenicima i suradnicima nanesena značajna šteta, narušavanjem ugleda i povjerenja koje smo gradili godinama. Vjerujemo da će ova sudska odluka pridonijeti objektivnom sagledavanju cijelog slučaja te vraćanju povjerenja javnosti.

Iako smo ukazivali na činjenicu kako nije normalno da naš rad (ili rad bilo kojeg visokog učilišta) ocjenjuju djelatnici konkurentskih visokih učilišta koja su se - nakon što se nama pokušala ukinuti dopusnica - javila da su spremna preuzeti naše studente, na isto nitko nije reagirao sve do suda koji je jasno utvrdio kako je postupak proveden nezakonito. Ističemo kako je to samo jedna od mnogih nezakonitosti navedenih u našoj tužbi, a iste su preopsežne za navođenje (npr. arbitrarnost, odnosno neutemeljenost izvješća stručnog povjerenstva, otvoreno neprijateljsko ponašanje pojedinih članova povjerenstva prilikom posjete veleučilištu itd… - možemo pretpostaviti s ciljem da nas se protuzakonito ukloni), ali jasno dokazuju brojne nepravilnosti u postupku', naveli su s Aspire.

Naglasili su nadalje kako je reakreditacija regularna zakonska obveza koju prolaze sve visokoškolske institucije u Republici Hrvatskoj. Od idućeg postupka očekuju, naglasili su, dosljednu primjenu zakona, poštivanje načela nepristranosti i jednakog postupanja te donošenje odluke utemeljene isključivo na činjenicama i relevantnim dokazima.

'Zahvaljujemo studentima, alumnijima, zaposlenicima, nastavnicima, partnerima, poslodavcima i svim građanima koji su nam tijekom cijelog razdoblja pružali podršku i povjerenje', poručili su.


PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Dodaj kao preferirani izvor na Googleu