15/08/26 · 19:35

Stipe Krce objavio fotomonografiju o Dalmaciji i Hercegovini kakve više nema

'Slikopisna hodoljublja' donose izbor iz reportaža, uz 110 crno-bijelih fotografija

Stipe Krce objavio fotomonografiju o Dalmaciji i Hercegovini kakve više nema
Foto: Press
Piše M. K.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Splitski novinar, književnik, publicist i putopisac Stipe Krce u proteklih je 20 godina objavio 22 knjige pjesama, proze i novinarskih zapisa. Naklada Bošković upravo mu je objavila fotomonografiju 'Slikopisna hodoljublja', izbor iz reportaža nastalih tijekom obilazaka stotinjak sela diljem Dalmacije i Hercegovine.

Reportaže su objavljivane u Slobodnoj Dalmaciji od 1993. do 1998. godine, a Krce ih je pisao prepoznatljivim, vrckavim stilom. Svaku je započinjao citatom stihova iz svjetskih antologija poezije, dok je kroz razgovore sa stanovnicima bilježio način života, običaje i svakodnevicu naselja koja su u desetljećima nakon toga često demografski opustjela.

Knjigu dodatno obogaćuje 110 crno-bijelih fotografija poznatih dalmatinskih fotografa, među kojima su Ante Verzotti, Joško Čelar, Božo Vukičević, Joško Šupić, Matko Biljak, Ante Baranić, Željko Maganjić, Frane Miljević, Jadran Babić, Tom Dubravec, Toni Grgić, Mario Strmotić, Nikola Vilić, Joško Ponoš i Mario Todorić. Fotografiju na naslovnici potpisuje Tatjana Krstić.

Stipe Krce objavio fotomonografiju o Dalmaciji i Hercegovini kakve više nema

Luksuzno opremljena monografija ima 360 stranica, a autor je otvara izborom od stotinjak pučkih mudrosnica, izreka i poslovica koje su mu tijekom njegovih putovanja kazivali brojni starci i starice.

Urednik knjige Mladen Vuković ističe kako je riječ o svojevrsnom 'herbariju uspomena' i hommageu ljudima koji su svojim životima obilježili jedno vrijeme, a mnogi od njih danas više nisu među živima.


PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Dodaj kao preferirani izvor na Googleu