U Europskom parlamentu danas se raspravljalo o novoj viziji za saveze europskih sveučilišta. Hrvatska zastupnica Sunčana Glavak istaknula je pritom kako su savezi jedno od najuspješnijih postignuća posljednjeg desetljeća.
'Od 2019. u okviru programa Erasmus+, danas okupljaju 65 saveza i više od 570 visokoškolskih institucija diljem Europe. To je integracija u praksi: zajednički studiji, međusveučilišni kampusi i mobilnost bez granica', kazala je.
Predstavila je podatke prema kojima je 2023. u visokom obrazovanju u EU-u bilo 8,4% međunarodnih studenata, odnosno onih koji su došli iz druge države članice ili izvan EU-a.
'To jest napredak, ali u Uniji koja želi globalno vodstvo u istraživanju i inovacijama - to nije dovoljno', ocijenila je eurozastupnica Glavak upozorivši da, ako želimo konkurirati SAD-u i Aziji, moramo proširiti prilike, a ne ih ograničavati.
Istaknula je da savezi za Hrvatsku predstavljaju stratešku priliku.
'Sveučilišta u Zagrebu, Splitu i Rijeci već su uključena u europske mreže. Povezuju naše studente s tisućama kolega diljem Unije', naglasila je eurozastupnica Glavak.
Ukazala je na prepreke s kojima se suočavaju brojna hrvatska i europska sveučilišta kao što su ograničeno financiranje i logika kratkoročnih projekata.
'Savezi nisu pilot-projekt - oni moraju biti budućnost europskog visokog obrazovanja. To zahtijeva stabilno, višegodišnje financiranje nakon 2027., jače povezivanje istraživanja i obrazovanja te ulaganja u digitalne alate koji će međusveučilišne kampuse učiniti stvarnima', zaključno je poručila zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.
Na početku rasprave povjerenik za proračun, borbu protiv prijevara i javnu upravu Piotr Serafin najavio je veće mogućnosti financiranja saveza kroz novi Višegodišnji financijski okvir, među kojima su Erasmus+, Obzor Europa i novi Europski fond za konkurentnost.