Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Asteroid leti prema Zemlji, udarit će za šest mjeseci

Asteroid leti prema Zemlji, udarit će za šest mjeseci

Evo što smo naučili iz NASA-ine simulacije scenarija katastrofe

Prošlog mjeseca, stručnjaci NASA-e i drugih svemirskih agencija diljem svijeta suočili su se sa zabrinjavajućim scenarijem: Misteriozni asteroid upravo je otkriven na daljini većoj od 56 milijuna kilometara i kreće se prema Zemlji. Udar se očekuje za šest mjeseci, prenosi RTL.

Situacija je, naravno, bila fiktivna, u sklopu simulacijske vježbe čiji je cilj bio pripremiti se što bolje u slučaju da se takav scenarij zaista i dogodi. Simulacija je naučila sudionike tešku lekciju: Ne postoji tehnologija koja bi pomogla da se spriječi katastrofa kao ni oružje koje bi uništilo asteroid prije nego udari u Zemlju, uzevši u obzir vremenski okvir od šest mjeseci, piše Business Insider.

- Bio je to scenarij s kratkim prethodnim upozorenjem. Po dizajnu, bilo je jako izazovno, rekao je Paul Chodas iz NASA-e. U stvarnosti, da bi se ovakvo nešto spriječilo, upozorenje bi trebalo doći godinama prije, minimalno pet godina, kaže Chodas.

Astronom s MIT-a, pak, Richard Binzel smatra da je potrebno barem jedno desetljeće. - Vrijeme je u tom pogledu najdragocjeniji resurs ako bismo se suočili s takvom prijetnjom', rekao je.

Sudionicima vježbe nije bio poznat promjer asteroida sve do tjedan dana prije udara. - Nismo znali radi li se o 35 metara ili 500 metara. To, naravno, čini ogromnu razliku, rekla je Sarah Sonnett (Planetary Science Institute) koja je sudjelovala u vježbi.

Nekoliko je ključnih informacija kako bi se obranili od udara asteroida: Prvo, prikupiti čim više informacija o njegovim svojstvima i karakteristikama. - Treba vremena da se upozna neprijatelj, kazao je Binzel.

NASA posjeduje tri alata u obrambenom 'svemirskom arsenalu'. Prva opcija je detonacija eksplozivne naprave u blizini asteroida, druga je promijeniti njegovu putanju pomoću lasera, a treća je poslati svemirsku letjelicu da se zabije u asteroid te mu na taj način isto promijeniti putanju. Tu, posljednju strategiju NASA planira testirati na jesen iduće godine.

NASA isto tako planira izgraditi infracrveni teleskop, tzv. NEO Surveyor Mission koji se planira lansirati u Zemljinu orbitu 2026. godine, a koji će pratiti sve one asteroide koje teleskopi na Zemlji nisu u mogućnosti pratiti.

Vaša reakcija na temu