'Ne dijele građani svih zemalja u Europskoj uniji na jednak način mišljenje o najvišim dobrima. Što se u Nizozemskoj naglašava kao građanska vrlina, nije na isti način prihvaćeno u Poljskoj. U nekim zemljama veća je religioznost ili uloga obitelji. U drugima je veći naglasak na individualnim pravima. Neka su društva otvorenija prema useljenicima od drugih.
Kulturne razlike mogu biti blagotvorne i donositi plodan razvoj zajednici ako se dobro usklade, ali ako se pretvore u nepomirljive ideološke sukobe, mogu odvesti u pogubno razaranje zajednice. Preokrene li se rasprava o vrjednotama u političke obračune, koji vode kažnjavanju država članica, to može dovesti do dezintegracije Europske unije', rekao je predsjednik Hrvatske paneuropske unije i glavni tajnik Međunarodne paneuropske unije prof. dr. Pavo Barišić na paneuropskoj konferenciji 'Nezavisna, suverena, ujedinjenja i snažna Europa', koja se održava u Strasbourgu.
Govoreći o europskim vrijednostima, Barišić je kazao kako je nužno jačati europske vrijednosti i ono što Europu duhovno povezuje.
'Ne smije se pritom zanemariti ona vrijednost pomoću koje su Europljani uspješnije od drugih dijelova svijeta nadvladali stoljetne vjerske sukobe i ratove - toleranciju. Smatram zato da bi iz pukoga obilježja društva ona trebala biti promaknuta u prvi red temeljnih vrjednota u ugovoru EU-a', zaključio je Barišić.
I počasni predsjednik Hrvatske paneuropske unije i dopredsjednik Međunarodne paneuropske unije akademik Mislav Ježić govorio je o zajedničkim europskim vrijednostima.
'Europa, a i Europska unija, zajednica je koja je utemeljena na zajedničkim vrijednostima. Među njima su najpoznatije ljudska prava, vladavina zakona i demokracija, koje duguje svojemu grčkomu, rimskomu i kršćanskomu nasljeđu. Moglo bi se reći da je razvila i platonističke ideje istinita, dobra i lijepa u svojim znanostima, pravu i etici te umjetnostima. Iako je politička i gospodarska zajednica, bez tih zajedničkih vrijednosti nema Europske unije', izjavio je između ostaloga Ježić.
Posebno dojmljiv govor na ovom skupu održao je predsjednik Paneuropske unije Ukrajine i član Predsjedništva Međunarodne paneuropske unije dr. Ihor Zhaloba koji je od početka agresije na Ukrajinu na ratištu.
'U Ukrajini se brani cijela Europa i njezine vrijednosti. Zato mi je drago što sam i danas ovdje s vama i zahvaljujem na podršci koju nam pružate. Nije mi lako danas govoriti kada znate što se događa u mojoj domovini gdje ginu ljudi i gdje se ruše gradovi. Iz moje postrojbe poginula su dva mlada čovjeka', poručio je Zhaloba.
Na konferenciji koju je organizirala Francuska paneuropska unija i na kojoj sudjeluju predstavnici paneuropskih organizacija iz deset europskih zemalja, između ostalih govorili su i: predsjednik Međunarodne paneuropske unije Alain Terrenoire, predsjednik Njemačke paneuropske unije i dugogodišnji zastupnik u Europskom parlamentu Bernd Posselt, predsjednik Francuske paneuropske unije Éric Campion, predsjednica Crnogorske paneuropske unije prof. dr. Gordana Đurović, predsjednik Paneuropske unije Rumunjske Alexandru Nazare i mnogi drugi.
Video-porukama obratili su se potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica i zastupnici u Europskom parlamentu Lukas Mandl, Siegfried Muresan i Željana Zovko. U hrvatskom izaslanstvu na konferenciji su i glavni tajnik Hrvatske paneuropske unije i zamjenik glavnog tajnika Međunarodne paneuropske unije Vanja Gavran te predsjednik Mladeži Hrvatske paneuropske unije dr. sc. Pavao Nujić.