Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Britanska premijerka podnijela ostavku

Britanska premijerka podnijela ostavku

Liz Truss na poziciji je bila mjesec i pol dana

Samo šest tjedana na čelu britanske vlade, Liz Truss (47) podnijela je ostavku. 

Naime, bila je suočena s padom tržišta obveznica i najgorim rejtingom nekog britanskog čelnika u nekoliko desetljeća. Najavljivani politički program nije ostvarila, a u srijedu je ostala i bez ministrice unutarnjih poslova, tjedan dana nakon što je otpustila ministra financija.

Tijekom jučerašnjeg glasanja o povjerenju njenoj vladi, zastupnici Konzervativne stranke jučer su se svađali u parlamentu uslijed neuspješnog glasanja o frakiranju.

Za politički opstanak borila se od od 23. rujna kada je njezin ministar financija Kwasi Kwarteng najavio 'mini proračun' s velikim poreznim rezovima koji je potresao financijska tržišta.

Neki zastupnici otvoreni su pozivali na njezinu ostavku, a drugi krenuli u raspravu tko će doći umjesto nje.

Truss je od rujna prošle godine do mandata na mjestu premijerke bila ministrica vanjskih poslova u Johnsonovoj vladi, prati reputacija ambiciozne, pa i beskrupulozne oportunistice. Njen politički put svakako je zanimljiv: potječe iz ljevičarske obitelji i u mladosti se prvo pridružila centrističkim Liberalnim demokratima. Tada je zagovarala prilično progresivne stavove, od legalizacije kanabisa do ukidanja monarhije. 

Borila se za ostanak UK iz EU, a onda se brzo predomislila...

Ipak, pridružila se desnim konzervativcima 1996. godine, nakon nekoliko godina rada u privatnom sektoru za Shell i tvrtku tvrtku Cable & Wireless, vratila se u politiku.

Prvo je bila zastupnica okruga Jugozapadni Norfolk na istoku Engleske 2010., preživjevši prije toga izvanbračnu aferu koja ju je umalo koštala nominacije. Od 2012. je obnašala nekoliko ministarskih i drugih dužnosti u obrazovanju, financijama i pravosuđu.

Tijekom referenduma o izlasku UK-a iz Europske unije (Brexit) aktivno se borila za ostanak zemlje u EU. Dok je njezin tadašnji šef Boris Johnson bio pobornik za izlazak. 

Ubrzo je i ona postala jedna od od pobornica Brexita, za vrijeme izlaska iz EU, Johnson ju je zadužio za pregovore o novim sporazumima o slobodnoj trgovini, a prošle godine imenovao ju je ministricom vanjskih poslova.

U posljednje vrijeme u javnosti su 'buru' izazvale njezine izjave gdje je govorila kako će se s krizom životnih troškova nositi tako što će napore usmjeriti na 'smanjenje poreznog opterećenja, a ne na dijeljenje milostinje'.

Ismijavali su je i krajem prošle godine kada je prilikom obilaska britanskih vojnika u Estoniji pozirala na tenku, pod vojnim prslukom i šljemom.

Zanimljiv odgovor dala je i u predizbornoj debati kada ju je voditelj upitao bi li pritisnula 'nuklearno dugme', točnije naredila nuklearni udar 'kao mjeru posljednjeg utočišta', odnosno kako bi se pritom osjećala - budući da bi to dovelo do 'globalnog uništenja'.

Truss je potpuno hladnog pogleda i bezizražajnog lica odgovorila da je to 'važna dužnost premijera' i da je 'spremna to učiniti'. 

Ranije se istaknula svojim odlučnim stavom i oštrom retorikom protiv ruske agresije na Ukrajinu.

- Ako ne zaustavimo Putina u Ukrajini, vidjet ćemo i druge zemlje pod prijetnjom: Baltik, Poljsku, Moldaviju, a to bi moglo završiti kao sukob (Rusije) s NATO-om - upozorila je, prenose 24 sata.

Vaša reakcija na temu