Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: EK Europska komisija utvrdila put prema sljedećem dugoročnom proračunu EU-a, pokrenuto javno savjetovanje

Europska komisija utvrdila put prema sljedećem dugoročnom proračunu EU-a, pokrenuto javno savjetovanje

'Pozivamo sve Europljane da iznesu svoja mišljenja'

Europska komisija objavila je 'Komunikaciju - Put prema sljedećem višegodišnjem financijskom okviru.' U njoj se navode ključni politički i proračunski izazovi koji će utjecati na strukturu sljedećeg višegodišnjeg financijskog okvira (VFO). To će biti temelj za razmatranja o tome kako proračun EU-a prilagoditi novim potrebama i prioritetima. Uz Komunikaciju Komisija pokreće kampanju na razini Europe koja uključuje razne dionike kao što su vlade država članica, regionalni subjekti i građani.

Središnja uloga proračuna EU-a u ostvarivanju prioriteta Unije

Europski proračun podupire građane, poljoprivrednike, istraživače, poduzeća i regije u cijeloj Europi i šire. Pokazao se ključnim za pobošljanje života Europljana: uz instrument NextGenerationEU pridonio je prevladavanju krize izazvane pandemijom bolesti COVID-19 i energetske krize, spašavanju milijuna radnih mjesta u razdoblju ograničenja kretanja i ulaganjima u našu čistu i digitalnu budućnost. Iz proračuna EU-a pružena je i dotad nezabilježena potpora Ukrajini i sigurnosti Europe u kontekstu ruske ratne agresije.

'Sljedeći dugoročni proračun, koji će se početi izvršavati 2028., ima težak zadatak - ispuniti sve veća očekivanja od djelovanja EU-a. Da bi proračun EU-a bio prikladan za ostvarivanje ambicija, osigurao otplatu zajmova u okviru instrumenta NextGenerationEU te istodobno zajamčio stabilne financijske doprinose država članica, potrebno je uvesti nova vlastita sredstva. Status quo nije opcija. Trebamo donijeti odluke. EU mora maksimalno povećati učinak svakog utrošenog eura i usmjeriti se na prioritete i ciljeve u područjima u kojima je djelovanje EU-a najpotrebnije.

Zbog novih izazova i očekivanja u pogledu djelovanja EU-a treba preispitati funkcioniranje proračuna EU-a i prilagoditi ga budućim potrebama. Za postizanje slobodne, demokratske, snažne, sigurne, prosperitetne i konkurentne Europe - potrebno je reformirati i pojačati proračun EU-a kako bi postao jednostavniji, fleksibilniji, usmjereniji i učinkovitiji', priopćeno je iz Europske komisije. 

Novi pristup modernom proračunu EU-a trebao bi, kako je nadalje istaknuto, uključivati plan s ključnim reformama i ulaganjima za svaku zemlju, osmišljen i proveden u partnerstvu s nacionalnim, regionalnim i lokalnim tijelima. U okviru Europskog fonda za konkurentnost trebalo bi uspostaviti ulagački kapacitet za podupiranje strateških sektora i ključnih tehnologija. Osim toga, obnovljeno financiranje vanjskog djelovanja trebalo bi biti učinkovitije, usmjerenije i usklađenije sa strateškim interesima te doprinositi novoj vanjskoj politici. U proračun bi trebalo ugraditi i dodatne mjere zaštite vladavine prava. Nadalje, proračun EU-a trebao bi se moći osloniti na modernizirane prihode kako bi se osiguralo dostatno i održivo financiranje naših zajedničkih prioriteta.

'Sljedeći dugoročni proračun omogućit će ostvarivanje zajedničke vizije budućnosti Unije. Njime se zajednički prioriteti pretvaraju u konkretne mjere u korist milijuna građana, poduzeća, regija i istraživača. Zato pozivamo sve Europljane da iznesu svoja mišljenja u okviru javnih savjetovanja, panela građana i građanki ili putem platforme za građanski angažman. To je poziv na sudjelovanje u oblikovanju modernog, ambicioznog i pojačanog proračuna. Naši izazovi ujedno su zajednički ciljevi: zajedno smo snažniji', izjavila je predsjednica Ursula von der Leyen

Zajedničko oblikovanje proračuna

Proračun EU-a koristi svim Europljanima, pa i oni trebaju imati priliku izraziti svoja stajališta o budućnosti proračuna EU-a. Zato je Komisija danas pokrenula javno savjetovanje u kojem je dionike i građane pozvala da iznesu mišljenja o budućem proračunu EU-a i politikama koje bi trebao podupirati. Savjetovanja će trajati 12 tjedana, mogu se pronaći na sljedećim poveznicama:

Na panelu građana i građanki 150 Europljana i Europljanki raspravljat će i davati konkretne preporuke za sljedeći proračun EU-a. Svi će moći sudjelovati u toj raspravi na popratnoj internetskoj platformi. Osim toga, tijekom svoje europske turneje (Tour d'Europe) u 2025. Piotr Serafin, povjerenik za proračun, borbu protiv prijevara i javnu upravu, pojedinačno će se savjetovati s tijelima država članica, regionalnim dionicima i korisnicima proračuna EU-a.

Komisija poziva sve institucije i tijela EU-a te partnere koji izvršavaju proračun EU-a da sudjeluju u razmatranjima na temu budućega. Svoj službeni prijedlog višegodišnjeg financijskog okvira predstavit će u srpnju 2025. kako bi se dogovor o njemu postigao do početka provedbe u siječnju 2028.

Proračun EU-a ključan je za ostvarivanje prioriteta EU-a. Udruživanjem sredstava i snaga te pomaganjem svim zemljama EU-a, njihovim građanima i ostatku svijeta proračun EU-a jača gospodarstvo i geopolitički položaj Europe.

EU ima godišnji proračunski ciklus i dugoročni proračun, poznat kao višegodišnji financijski okvir. Višegodišnje planiranje omogućava predvidljivost rashoda EU-a, posebno za višegodišnje projekte i politike.

Prema članku 312. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, višegodišnji financijski okvir obuhvaća razdoblje od najmanje pet godina. Opći je cilj tog okvira osigurati uredno izvršavanje rashoda Europske unije u granicama vlastitih sredstava. Na temelju prijedloga Komisije, višegodišnji financijski okvir jednoglasno donosi 27 država članica EU-a u Vijeću, uz prethodnu suglasnost Europskog parlamenta. U tom se okviru utvrđuju maksimalni iznosi koji se iz proračuna mogu dodijeliti njezinim glavnim područjima aktivnosti. Ti maksimalni iznosi utvrđeni su po kategorijama rashoda koje odgovaraju glavnim politikama Unije.

Aktualni financijski okvir traje od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2027. i obuhvaća rashode u ukupnom iznosu od 1211 milijardi eura. Prati ga privremeni instrument za oporavak NextGenerationEU u vrijednosti od 807 milijardi eura, koji je uspostavljen za vrijeme pandemije koronavirusa radi jačanja europskoga gospodarstva, naših društava i njihove otpornosti.

'Sljedeći dugoročni proračun EU-a trebamo oblikovati zajednički. Odlučan sam provesti opsežna savjetovanja i želim čuti mišljenja država članica, regionalnih i lokalnih vlasti, građana i dionika o novom europskom proračunu, zbog čega sam već krenuo u europsku turneju. Javna savjetovanja koja danas pokrećemo i europski panel građana i građanki postavljaju temelje za novi europski proračun', kazao je Piotr Serafin, povjerenik za proračun, borbu protiv prijevara i javnu upravu.

Vaša reakcija na temu