Komisija u okviru Europskog fonda za obranu (EDF) za 2024. ulaže 910 milijuna eura u stvaranje snažne i inovativne obrambene industrije u Europi. Cilj je tih ulaganja riješiti ključne slabe točke, kao što su mobilnost vojnih snaga i obrana od bespilotnih letjelica, i to inovacijama i suradnjom u europskoj znanosti i industriji. Osim toga, ukrajinska obrambena industrija prvi se put može pridružiti projektima Europskog fonda za obranu.
Pojačana suradnja ukrajinske i europske obrambene industrije nadovezuje se na rad Ureda EU‑a za inovacije u području obrane u Kijevu na poticanju tješnje povezanosti i dodatne integracije Ukrajine u europsku obrambenu industrijsku bazu, čime se pridonosi zajedničkim sigurnosnim i inovacijskim ciljevima.
Povjerenik za obranu i svemir Andrius Kubilius izjavio je: 'Odabranim prijedlozima podupire se izgradnja ključnih kapaciteta kao što su sustavi protuzračne i proturaketne obrane te bespilotne letjelice, što će europskim oružanim snagama omogućiti da odgovore na nove prijetnje i zaštite naše građane, bilo jačanjem zajedničke obrane bilo pomaganjem našim partnerima, kao što je Ukrajina, u nastojanjima da se obrane od strane agresije.'
U četvrtom izdanju poziva na podnošenje prijedloga u okviru Europskog fonda za obranu obrambena industrija i istraživačke organizacije EU-a iskazale su dosad nezabilježen interes. Poziv je privukao rekordnih 299 prijedloga, u kojima sudjeluje 625 pravnih subjekata iz 25 država članica EU-a ili Norveške. To upućuje na sve veću želju za paneuropskom suradnjom i zajedničkim strateškim razvojem obrambenih kapaciteta. MSP-ovi imaju ključnu ulogu u odabranim prijedlozima jer čine više od 38% svih uključenih subjekata i primatelji su više od 27% ukupnih zatraženih financijskih sredstava EU-a. U odabranim projektima više od 360 milijuna eura dodijeljeno je za 39 istraživačkih projekata, a 539 milijuna eura za 23 projekta za izgradnju kapaciteta.