Zbog velikog rasta broja zaraženih koronavirusom mnoge zemlje u Europi su se odlučile postrožiti mjere.
Talijanski premijer dodijelio je gradonačelnicima ovlasti koje im omogućuju da od devet sati navečer zatvaraju trgove kako bi zaustavili okupljanje većeg broja građana. Nove mjere uključuju zatvaranje kladionica od devet sati navečer i obustavu amaterskih sportskih natjecanja i sajmova, a Vlada će nakon dodatnih provjera sigurnosnih protokola razmotriti i zatvaranje teretana i bazena. U planu je i fleksibilniji rad državne uprave, s pojačanim oslanjanjem na tehnologiju, a škole bi trebale reorganizirati nastavu kako bi se izbjegle gužve u javnom prijevozu. Restorani i ostali ugostiteljski objekti moći će ostati otvoreni do ponoći, ali će nakon šest sati poslijepodne smjeti posluživati samo goste na sjedećim mjestima.
Irska se vraća na najvišu razinu restrikcija koja će trajati šest tjedana. Riječ je o najstrožim mjerama na području Europe, a odnosit će se na zatvaranje maloprodaje, osim za osnovne potrepštine, ograničavanje putovanja građana do pet kilometara od njihova doma, a restorani i pubovi moći će imati samo dostavu. Škole će ostati otvorene, a nastavit će se i građevinski radovi. Hoteli mogu ostati otvoreni, ali samo za nužne djelatnike. Sjeverna Irska prošlog je tjedna zatvorila škole na dva, a restorane na četiri tjedna, iako je većina trgovina i dalje otvorena. U Walesu su građani pozvani da ostanu dva tjedna kod kuće.
Stanovnici okruga Berchtesgadener Land u Bavarskoj od danas ne smiju napustiti svoje domove bez opravdanog razloga dva tjedna. To područje je prvo koje se vratilo u karantenu koja je prvotno nastupila u travnju. Škole, restorani, barovi, kazališta, teretane, kina i hoteli u Berchtesgadener Landu bit će zatvoreni, no mise su dopuštene.
Slovenska je Vlada broj okupljanja ljudi na jednom mjestu smanjila s deset na najviše šest osoba, a od utorka navečer uvodi se i zabrana kretanja noću od 21 sat do 6 ujutro.
Do daljnjega se zabranjuju sve javne priredbe, vjerski obredi i vjenčanja na cijelom području države. Od zabrane kretanja u noćnim satima izuzeti su samo slučajevi kad je riječ o opasnosti za život, zdravlje i imovinu, za odlazak na posao i dolazak s posla kući te za obavljanje nužnih radnih zadaća ili nuđenje nužnih usluga. Već od ponoći danas uz neke male izuzetke onemogućuje se i kretanje izvan matičnih regija, a zakonski je precizirana i mogućnost prelaženja državne granice.
Nove mjere koje stupaju na snagu u Austriji se odnose na okupljanje osoba u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Tako je ubuduće dozvoljeno okupljanje najviše šest osoba u zatvorenom prostoru te dvanaest na otvorenom. To vrijedi i za ugostiteljske objekte, pri čemu će restorani i gostionice s više od 50 sjedećih mjesta morati donijeti poseban sigurnosni koncept. Od ovog pravila su izuzeti pogrebi, gdje je broj okupljenih i dalje ograničen na 500 osoba. Profesionalno organizirana okupljanja u zatvorenom su ograničena na 1000, a na otvorenom na 1500 osoba.
Wales će u petak uvesti dvotjedni lockdown i svi će osim nužnih radnika morati ostati kod kuće. Lockdown stupa na snagu u petak i trajat će do 9. studenog. Svi osim nužnih radnika će raditi od kuće. Maloprodajni lanci, ugostitelji, turistička poduzeća i vjerske ustanove morat će se zatvoriti.
Češka je odlučila da će biti obvezno nositi maske na otvorenim prostorima u nekim situacijama. Iznimke su moguće ako se može održavati razmak od više od 2 metra. Pokrivanje usta i nosa već je obavezno u unutarnjim prostorima, a odnedavno je nošenje maske obavezno i u automobilu, ako je u njemu osoba s kojom se ne živi. Češka vojska počela je graditi privremenu poljsku bolnicu u Pragu.
Nekoliko španjolskih regija pojačalo je restrikcije zbog koronavirusa. Vlasti u regiji Castila i Leon objavile su da će od utorka zatvoriti grad Burgos i obližnji Aranda de Duero za sve osim za neodgodiva putovanja. Aragon je uveo ograničenja za barove i restorane i zabranio prodaju alkohola u dućanima između 22 sata i 8 sati ujutro. Katalonija je prošli tjedan odredila 15-dnevno zatvaranje barova i restorana.
Francuska Vlada je odlučila uvesti policijski sat na četiri tjedna, a planiraju tu mjeru produljiti na šest tjedana. Policijski sat se od ovog vikenda uveo od 21 do 6 sati po srednjoeuropskom vremenu u više velikih gradova u zemlji gdje se epidemija naglo širi, poput Pariza i okolice, Marseillea, Lyona, Montpelliera, Lillea i Toulousea. To znači da će se restorani, barovi, kazališta i kina zatvarati u 21 sat.
U Belgiji su na četiri tjedna zatvoreni svi barovi i restorani. Građanima će biti dozvoljeno biti u dodiru sa samo jednom osobom van njihovih domaćinstva i trebali bi raditi od kuće ako je moguće. Policijski sat je na snazi od ponoći do pet ujutro idućih mjesec dana, a od 20 sati je zabranjena prodaja alkohola.
Poljska planira otvoriti privremenu bolnicu na nacionalnom stadionu u Varšavi. Bolnica smještena u dvoranama na stadionu imat će krevete za 500 pacijenata s mogućnošću proširenja na 1000 kreveta.